Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuUmowy podatkowe z ZEA

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Pieniążek | 2015-11-24 13:56:54
zea, podatki, prawo

W 2014 roku ówczesny prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu dot. zmian w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Ustawa o ratyfikacji Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich dotyczy zmiany umowy z ZEA w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.

 

 

Jak wskazała kancelaria prezydenta, obowiązująca dotychczas umowa między naszymi krajami z 1993 r. musiała ulec zmianie, bowiem nie uwzględnia aktualnej sytuacji ekonomicznej oraz zmian w polskiej polityce dotyczącej umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

"Proponowane zmiany, oprócz dostosowania postanowień umowy określających zasady opodatkowania zysków firm i wymiany informacji, regulują także szereg kwestii technicznych" - wyjaśniono.

Zgodnie z protokołem, w przypadku Polski zmienia się metodę unikania podwójnego opodatkowania z tzw. metody wyłączenia z progresją na metodę odliczenia proporcjonalnego. Protokół rozszerza postanowienia dotyczące wymiany informacji podatkowej między Polską i ZEA. Mają one być w pełni dostosowane do aktualnego standardu wymiany informacji przewidzianego w Modelowej Konwencji OECD. W protokole znalazł się także zapis przewidujący stosowanie zwolnienia z podatku u źródła dla dochodów z dywidend, odsetek i zysków majątkowych osiąganych przez fundusze emerytalne.

Źródło: PAP