Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzego wymaga fiskus

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Pieniążek | 2015-11-24 13:56:32
zea, podatki, cła, dubaj

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie ma podatków osobistych. Opodatkowane są banki zagraniczne w wysokości 20 proc. dochodu. Regulacje te odnoszą się do emiratu Abu Zabi, Dubaju i Szardży.

 

 

Podatek dochodowy od osób prawnych może być nałożony do 55 proc., ale obecnie obowiązuje (w różnych wysokościach) tylko dla firm w sektorach wydobycia/przetwórstwa ropy i gazu, oddziałów zagranicznych banków i hoteli. Nic na razie nie wskazuje na rozszerzenie tego katalogu firm. W ZEA nie ma podatków od zysków kapitałowych, dywidend, obrotu, VAT.
W konkretnych przypadkach mogą obowiązywać cła importowe – należy skonsultować z odpowiednimi agendami rządowymi na szczeblu federalnym lub w konkretnym emiracie (np. w Dubaju lub Abu Dhabi).

Pomimo braku podatków bezpośrednich w ZEA istnieje dużo „opłat” (regularnych i nieregularnych) zarówno na poziomie firm jak i osób prywatnych. Opłaty te podnoszą ogólny koszt życia i biznesu i mogą ulegać częstym zmianom. Przykładami mogą być opłaty za parkowanie i autostradę, opłata mieszkaniowa (procent płaconego czynszu), dodatkowa opłata za usługę hotelową i za zakup posiłków w restauracjach, osobista licencja na spożywanie alkoholu, obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników (w Abu Dhabi), opłaty za odnowienie lokalnych dowodów tożsamości i inne procedury w agendach rządowych, opłata za regularne testy zdrowotne, opłaty za konsumpcję w hotelach itd.

W ZEA obowiązują podatki lokalne naliczane na podstawie rocznego czynszu. W większości emiratów w przypadku domów mieszkalnych podatek wynosi 5 proc. rocznego czynszu, a użytkownicy nieruchomości handlowych płacą podatek w wysokości 10 proc. W Dubaju podatek od czynszu nałożonego na dom mieszkalny wynosi od 5 do 15%. W emiracie Sharjah natomiast podatek ten wynosi 2%.

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Szkolenia BHP Wrocław

Przeprowadzenie w przedsiębiorstwie szkoleń BHP, zarówno dla pracowników nowych, jak i tych z dłu...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Szkolenia BHP Kraków

Na każdym pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i zgodnych z wszelki...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Szkolenia BHP Katowice

Każdy pracodawca, zgodnie z Kodeksem Pracy, jest zobowiązany do zorganizowania wstępnych i okreso...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert