Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProcedury założenia firmy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Crompton | 2016-11-13 12:34:09
zea, spółki, prawo, licencje

Przedsiębiorca, który chce założyć działalność w Zjednoczonych Emiratach Arabskich musi zastrzec nazwę firmy i ubiegać się o rejestrację w Wydziale Rozwoju Gospodarczego danego emiratu.

Procedura trwa około jednego dnia. Koszt związany z nią to ok. 100 Dhs za wstępne zatwierdzenie oraz ok. 200 Dhs za rezerwację nazwy.

W tym samym wydziale należy uwierzytelnić statut spółki, trwa to również jeden dzień. Następnie przedsiębiorca musi uzyskać licencję handlową i zarejestrować się jako członek Izby Handlu i Przemysłu w konkretnym emiracie. Później należy ubiegać się o kartę zatrudnienia w Ministerstwie Pracy. Czynność trwa około jednego dnia, jej koszt to 2000 Dhs.

 

Pracodawca jest zobowiązany zarejestrować rodzimych pracowników w Ministerstwie Pracy. Za tą procedurę nie pobierane są opłaty. Pracowników należy zarejestrować także w Generalnym Urzędzie Płac i Zabezpieczenia Społecznego, trwa to jeden dzień i również nie wymaga opłat.

Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie: http://www.doingbusiness.org/data/exploreeconomies/united-arab-emirates/#starting-a-business

 

Przedsiębiorca, który chce otworzyć działalność gospodarczą na terenie ZEA musi ubiegać się o wydanie jednej z pięciu licencji: Pierwszym rodzajem jest Licencja Usługowa, która obejmuje wszelkie usługi, działalność rzemieślniczą i artystyczną. Inny rodzaj pozwolenia dotyczy działalności przemysłowej i produkcyjnej, w tym przypadku można starać się o Narodową Licencje Przemysłową lub Licencje Przemysłową.

Czwartym rodzajem licencji jest Ograniczona Licencja Handlowa, a piątym - Generalna Licencja Handlowa, ta ostatnia obejmuje wszelkie rodzaje działalności handlowej.

Prowadzeniu działalności gospodarczej w ZEA sprzyja wiele czynników. W Emiratach nie obowiązuje kontrola dewizowa, a procedury transferu udziałów są ułatwione. Przedsiębiorca może liczyć na repatriację kapitału. Poza tym, każda firma ma możliwość delegacji własnych pracowników do pracy i nie ma ograniczeń w zatrudnianiu zagranicznych pracowników (może jednak mieć obowiązek zatrudnienia Emiratczyków w ramach tzw. emiratyzacji). Przepisy pozwalają także na zakup i dzierżawę nieruchomości.

 

REJESTRACJA FIRMY ZAGRANICZNEJ

 

Przedsiębiorca, który chce założyć działalność w ZEA musi zastrzec nazwę firmy i ubiegać się o rejestrację w Wydziale Rozwoju Gospodarczego danego emiratu.

 

Aby uniknąć komplikacji w procesie zdobywania licencji firmowej oraz wiz rezydenckich – warto skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm oferujących dobranie typu licencji i wybór jurysdykcji (onshore lub offshore). Ceny za ich usługi (do sprawdzenia na odpowiednich stronach internetowych poniżej) nie są zbyt wygórowane w zestawieniu z potencjalnymi komplikacjami w przypadku problemów wynikających z niedoinformowania. Wyróżniamy:

 

a) firmy prywatne oferujące doradztwo w wyborze strefy wraz z pomocą w procesie i dodatkowymi usługami biurowymi, przykłady to:

http://amadlaw.com/en/

http://www.slg-strohallegalgroup.com/

http://www.creativezone.ae/

http://www.farahatco.net/

http://www.myoffice.ae/

http://www.expressbusiness.ae/

http://www.setbusiness.ae/

 

b) przedstawicielstwa samych stref ekonomicznych np.:

http://www.tecom.ae/do-business/set-up-in-our-free-zones/

http://rakftz.com/Company-Set-Up/Getting-Started/Free-Zone-Establishment-FZE-Registration-Process

http://www.dmcc.ae/open-a-business-faq

 

POSZUKIWANIE LOKALNEGO PARTNERA

 

SPONSOR

Firmy zarejestrowane lokalnie (poza strefami specjalnymi), czyli onshore, muszą oficjalnie mieć Sponsora, który jest jednocześnie większościowym udziałowcem w spółce posiadając 51% udziałów. Choć jest to oczywiście model bardzo odmienny od znanych z innych części świata – tak zorganizowany system w ZEA (jak również innych krajach GCC) działa z powodzeniem od wielu lat i posiada odpowiednie uregulowania zapewniające prawa obu stronom. Sponsor w większości figuruje tylko w oficjalnych dokumentach, ale nie bierze udziału w codziennej działalności firmy.

 

Sponsor musi być obywatelem ZEA i pobierze opłatę roczną za udział. Zależnie od planów biznesowych uzasadnione może być wyszukanie dobrze umocowanego Sponsora, który pomoże w dotarciu do odpowiednich partnerów i kontaktów – nawet Sponsora z rodziny rządzącej, którego opłata może wynosić 1-1.5 mln. AED rocznie.

 

Firmy doradzające w wyborze struktury prawnej maja listy „etatowych” Sponsorów, których mogą polecić – tak zorganizowany proces wyszukiwania partnera biznesowego powinien zapewnić bezpieczeństwo i transparencję, jednak należy dochować wszelkich zwyczajnych środków ostrożności, jako że ostatecznie partner większościowy ma w świetle prawa przewagę w wypadku sporu. Dodatkowo zmiana Sponsora jest procesem skomplikowanym.

 

AGENT

W przypadku wybrania rejestracji w jednej ze specjalnych stref ekonomicznych (offshore) – firma nie ma prawa bezpośrednio kontraktować z innymi firmami i klientami w ZEA. Może jedynie podpisywać umowy z innymi firmami typu offshore lub z podmiotami zagranicznymi.

 

Aby sprzedawać lub dystrybuować na terenie ZEA należy zawrzeć umowę z agentem, który jest zarejestrowany w Ministerstwie Gospodarki. Agent musi być obywatelem ZEA lub firmą ze 100% udziałem obywateli ZEA. Umowa agencyjna daje duże możliwości Agentowi i proces jej rozwiązania jest skomplikowany – w związku z tym należy starannie dokonać wyboru Agenta. Umowa daje wyłączność Agentowi na import danego produktu/marki na terenie emiratu. Agent ma możliwość zablokowania importu tego samego produktu/marki, który jest importowany bez jego udziału.

 

 

 


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Car seat covers, bootliners, trunk mats and car accessories

We offer a wide range of high quality products, such as: made to measure seat covers, boot liners...
Polska - Gałków Mały (wieś) 2021-08-03 Dodał: Justyna Bogdańska Turystyka, sport i rekreacja, Części i akcesoria samochodowe, Wyroby z gumy i tworzyw sztucznych, Odzież, tekstylia, wyroby skórzane Zobacz ofertę

Księgowość dla spółki

Pełna księgowość dla spółek - usługa realizowana przez Kancelaria Clear
Polska - Warszawa 2021-07-05 Dodał: Arkadiusz Boruc Usługi finansowe Zobacz ofertę

BMW leasing

BMW Auto Premium to autoryzowany serwis BMW z siedzibą w Rzeszowie. Firma zajmuje się bieżącą obs...
Polska - Świlcza 2021-06-30 Dodał: BMW Auto Premium Handel, Usługi finansowe, Samochody osobowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert