Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuFormy prowadzenia działalności gospodarczej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Crompton | 2016-11-13 12:39:05
zea, spółki, prawo, gospodarka

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich działalność gospodarczą można prowadzić wybierając jedną z kilku dozwolonych tu form spółek.

 

Rodzaje firm

  • publiczna spółka akcyjna
  • prywatna spółka akcyjna
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • spółka osobowa
  • spółka komandytowo-akcyjna
  • spółka typu joint-venture

 

Federalny Kodeks Spółek Handlowych ZEA pozwala na prowadzenie działalności gospodarczej w formie publicznej spółki akcyjnej, gdzie minimalny kapitał zakładowy to 10 mln Dhs, a 55% akcji musi być w publicznym obrocie. Ten rodzaj spółki, co do zasady musi mieć minimum 10 założycieli, a minimum 51% akcji powinno należeć do obywateli ZEA.

 

Innym rodzajem spółki, który można założyć w ZEA jest prywatna spółka akcyjna z minimalnym kapitałem zakładowym 2 mln Dhs. Jej akcje nie mogą być w publicznym obrocie. Spółka musi posiadać nie mniej niż trzech założycieli, a minimalnie 51% akcji musi należeć do obywateli ZEA.

 

Kolejnym rodzajem spółki, jaką może utworzyć przedsiębiorąca jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym przypadku wymagana liczba udziałowców wynosi od dwóch do 50. Nie mogą oni prowadzić działalności bankowej, ubezpieczeniowej oraz inwestycyjnej na rzecz osób trzecich. Tak jak poprzednio, wymagane jest, aby minimum 51% udziałowców pochodziło z ZEA.

 

W ZEA można także założyć spółkę osobową, w której wszyscy wspólnicy odpowiadają za jej zobowiązania całym swoim majątkiem. Dodatkowo muszą być oni obywatelami ZEA lub spółkami takich obywateli. Wśród spółek osobowych w ZEA rozróżniamy spółki będące odpowiednikami polskiej spółki komandytowej.

 

Oprócz wyżej wymienionych form działalności w ZEA można założyć spółkę komandytowo-akcyjną z minimalny kapitałem zakładowy 500 tys. Dhs lub spółkę typu joint-venture, w której minimum 51% zaangażowanego majątku musi pochodzić od obywateli Emiratów. Założenie spółki cywilnej możliwe jest jedynie w emiratach: Dubaj i Szardża.

 

Zagraniczne przedsiębiorstwa mogą zaangażować się w układ z pośrednikiem handlowym. Może on reprezentować firmę, sprzedawać i dostarczać ofererowane przez nią dobra i usługi.

Pośrednikiem musi być osoba posiadająca obywatelstwo ZEA lub firma, która jest w 100% własnością obywateli ZEA. Przedstawiciel musi zostać zarejestrowany w Ministerstwie Gospodarki. Uprawniony jest on do otrzymania prowizji od sprzedaży produktów.

Ponadto, na terytorium ZEA działalność gospodarcza może być prowadzona poprzez utworzenie oddziału zagranicznej spółki lub w formie samodzielnej działalności gospodarczej.

 

Istotny jest również fakt, iż istnieje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w wolnych obszarach celnych (free zones), odpowiadających w dużej mierze formule Specjalnych Stref Ekonomicznych lub w postaci „offshore”. Dla firmy zarejestrowanej we „free zone” lub jako „offshore” zniesiony jest wymóg 51% udziału we własności przez partnera lokalnego. Nawet 100% udziałów może należeć do zagranicznych podmiotów prawnych/fizycznych.

W każdym z siedmiu Emiratów znajdują się wolne strefy dla zagranicznych inwestorów. Prawo i regulacje w nich mogą być inne niż w całych ZEA. Strefy specjalne gwarantują przyjazną infrastrukturę dla założenia działalności, a także wieloletnie wizy pobytowe dla biznesmenów i ich pracowników.

 

ZEA cieszą się jednym z najwyższych na świecie poziomów ochrony prywatności i tajemnicy bankowej. Założona spółka posiada te same prawa, co inne spółki krajowe.

 

W załączonych plikach (poniżej) przedstawiamy Państwu dodatkową informację na temat form działalności gospodarczej w ZEA. Publikacje zawierają przydatną wiedzę o podstawowych aspektach założenia firmy.

 

Ponadto w linku poniżej znajduje się akt prawny regulujący działalność gospodarczą w ZEA:

https://lexemiratidotnet.files.wordpress.com/2011/07/federal-law-no-8-of-1984.pdf

 

 
Pliki do pobrania

Rodzaje firm w ZEA
pdf | 5.86 MB
Pobierz
Formy prowadzenia działalności gospodarczej w ZEA
pdf | 671.39 KB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert