Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzas na zamówienia publiczne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Pieniążek | 2015-11-05 11:40:52
zea, zamówienia publiczne, przetargi

System zamówień publicznych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbywa się z reguły w drodze przetargów. Zamówienia publiczne udzielane przez rząd federalny przeprowadzane są z zachowaniem zasad konkurencji.

 

 

Procedura realizowana jest elektronicznie. Ze względu na brak w większości przypadków podmiotów miejscowych mogących wykonać zamówienia zgodnie z oczekiwanymi standardami, jego realizacja odbywa się przede wszystkim w oparciu o firmy zagraniczne.

W przetargach firma zagraniczna nie może występować samodzielnie, lecz musi być reprezentowana przez swego oficjalnego emirackiego agenta alub też może uczestniczyć jako poddostawca lub podwykonawca firmy emirackiej.

 

Typy przetargów

 

Zjednoczone Emiraty Arabskie nie są sygnatariuszami, ani obserwatorami porozumienia w ramach WTO dotyczącego zamówień publicznych.

Zamówienia publiczne na szczeblu federalnym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich reguluje Ministerialna decyzja z 2000 roku o administrowaniu systemem kontraktów. Regulacji tej nie podlegają zamówienia publiczne dokonywane przez Ministerstwo Obrony oraz zamówienia związane z bezpieczeństwem państwa. Wyłączenie spod jego obowiązywania może nastąpić także na podstawie podjętej rezolucji lub decyzji wydanej przez Rade Ministrów.

Firma, która chce wziąć udział w procedurach udzielania zamówień publicznych musi zarejestrować się w rządowym systemie. Do rejestracji kwalifikują się wyłącznie firmy z co najmniej 51proc. udziałem emirackim. Wymóg ten nie musi zostać spełniony w przypadku dużych projektów lub zamówień w dziedzinie obronności, gdy nie występują lokalne firmy zdolne dostarczyć towar lub wykonać danej usługi. Lokalne firmy otrzymują od władz ZEA 10 proc. preferencji cenowej w zakresie zamówień publicznych.

W przypadku zamówień obronnych, o wartości przekraczającej sumę 10 mln dol. istnieje również obowiązek offsetu. W takim wypadku konieczne jest zawiązanie ekonomicznie opłacalnej joint-venture z lokalnymi partnerami biznesowymi, który jest zobowiązany w określonym terminie przynosić zyski równoważne 60 proc. wartości kontraktu.

Do tej pory powołano ponad 40 tego typu wspólnych projektów. Dwa z największych przedsięwzięć offsetowych to międzynarodowy projekt gazociągu Dolphin i Oasis - międzynarodowa firma leasingowa (stworzona przez brytyjski Aerospace). Pojawiają się również nieoficjalne doniesienia wskazujące, że wykonawcy mogą spełnić zobowiązania offsetowe przez dokonanie zryczałtowanej, bezpośredniej płatności na rzecz UAE Offset Group.

 

Procedura

 

Ministerstwo Finansów ZEA przeprowadziło w ostatnich latach całkowita transformację systemu udzielania zamówień publicznych poprzez stworzenie systemu e-procurment działającego w formie aplikacji elektronicznej, której celem jest wprowadzenie nowego standardu przejrzystości procedur. Powstały mechanizm cieszy się uznaniem dostawców, ponieważ eliminuje konieczność osobistego dokonywania wielu czasochłonnych i uciążliwych czynności, takich jak rejestracja w ministerstwie, składanie oferty, poszukiwanie wyników przeprowadzonych zamówień.

Według władz system sprawdza się zarówno w odniesieniu do firm posiadających siedzibę w ZEA, jaki i oferentów zagranicznych. Szczegółowych informacji na temat systemu oraz szczegółowe wymagania dotyczące procedur zamówień publicznych opublikowane są na oficjalnych stronach rządowych.

e-Procurement system: http://mof.gov.ae/En/services/Pages/E-ProcurementSystems.aspx

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: Użytkownik Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert