Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWzrost cen paliw w ZEA-początki deregulacji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-08-05 10:11:07
aktualności

Krótka analiza wpływu wzrostu cen na kwestie społeczne i gospodarcze

ZEA ogłosiły, że cena paliwa poddana zostanie deregulacji od 1 sierpnia 2015 roku. Stała cena zostanie zmieniona na rzecz cen zmiennych zgodnych z fluktuacją cen paliwa na rynku globalnym. Polityka ta ma na celu zmniejszenie zużycia paliwa, ochronę zasobów naturalnych, dbanie o zrównoważony wzrost i zachęcanie do korzystania z komunikacji publicznej.

Cena będzie ustalana na każdy miesiąc, 28 dnia miesiąca poprzedniego. Szacuje się, iż cena ropy spadnie, zaś cena benzyny wzrośnie. Pierwszą rundę cen, na miesiąc sierpień 2015, ustalono na 2,14 AED za litr benzyny 95 oktanowej, co stanowi podwyżkę o 24% w stosunku do poprzedniej ceny. Za litr ropy rezydenci ZEA zapłacą 2,05 AED (29% spadek w stosunku do poprzedniej ceny).

Minister Energii ZEA, Suhail Al Mazrouei, zapowiada, że przyszłe zmiany cen benzyny nie będą drastyczne. Eksperci twierdzą, że dla bogatszych grup populacji ZEA, ta zmiana nie wpłynie znacznie na budżet domowy. Biedniejsi rezydenci, zarabiający miesięcznie ok 3000 AED mogą odczuć różnicę. Prawdopodobnie więcej z nich wybierze środki komunikacji publicznej zamiast własnego samochodu. Inni, powinni rozważniej wybierać samochody pod względem spalania paliwa.

Serwis Moody Investors przewiduje, że posunięcie rządu ZEA będzie miało umiarkowany efekt inflacyjny. Jak czytamy w raporcie, zużycie paliwa stanowi mniej niż 4% przeciętnego koszyka konsumenta w ZEA, a ceny benzyny są już i tak wyższe niż w pozostałych krajach Zatoki. Oczekuje się, iż redukcja cen ropy spowoduje spadek kosztów związanych z transportem towarów konsumpcyjnych. Wyższe ceny benzyny nie wpłyną znacząco na ceny innych dóbr konsumpcyjnych w kraju, zgodnie z analizą Ministerstwa Gospodarki ZEA. Mohammed Ahmed Bin Abdul Aziz Al Shehhi, podsekretarz w tymże ministerstwie, podkreśla, że za priorytet obrano ochronę konsumenta w celu wzmocnienia norm zabezpieczenia społecznego. W kontekście zmiany cen benzyny, oznacza to, że nawet, jeśli pojawi się nacisk stabilizatorów rynkowych na zwyżkę średnich cen dóbr konsumenckich, w tym, szczególnie żywności, ceny i tak będą podlegać kontroli Departamentu Ochrony Konsumentów. Ministerstwo będzie współpracować z właściwymi władzami wszystkich emiratów, by zaostrzyć kontrolę nad rynkiem i ograniczyć wszelkie próby podniesienia ceny towarów konsumpcyjnych. Skierowano już odpowiednią informację do wszystkich placówek handlowych i restauracji w ZEA, że nieuzasadnione podwyżki cen (w tym spowodowane przez wyższy koszt benzyny) nie są dozwolone, o ile nie otrzyma się formalnego zezwolenia od Departamentu Ochrony Konsumenta. Wezwano też konsumentów w ZEA do zachowania czujności i natychmiastowego poinformowania władz o jakimkolwiek nagłym wzroście cen związanych z deregulacją cen paliw.

Koszty utrzymania w ZEA są już i tak bardzo wysokie  - ostatnie badania Mercer ujawniły, że ​​Dubaj i Abu Zabi są na 23 i 33 miejscu listy najdroższych miast świata. W stosunku do roku 2014, Dubaj przesunął się aż o 44 miejsc rankingowych, a Abu Zabi o 35 miejsc, co wskazuje na gwałtowny wzrost kosztów utrzymania.

Wzrost cen prawdopodobnie ograniczy marginalny wzrost krajowego zużycia paliwa (który wynosił średnio 8,1% rocznie w ciągu ostatnich pięciu lat) oraz podniesie wolumen eksportu benzyny (który systematycznie spadał ze względu na rosnącą konsumpcję w kraju). Usunięcie dotacji na sprzedaż benzyny w kraju zmniejszy też wydatki z budżetu państwa. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, dotacje do ropy naftowej po opodatkowaniu w ZEA kosztowałoby rząd 7 mld USD w roku 2015 (1,9% PKB) w ramach poprzedniego systemu stałych cen paliwa, co stanowiłoby spadek z 10,2 mld USD w 2013 roku (2,5% PKB). Na mieszkańca, dotacje do paliwa w 2015 roku wynosiłyby 730 USD rocznie, w porównaniu do obecnych dotacji na poziomie 2810 USD w Katarze i 2522 USD w Kuwejcie. Szacuje się, że usunięcie dopłat do paliw zmniejszy skonsolidowany deficyt budżetowy ZEA o 0,4% PKB w tym roku i kolejne 0,6% w roku kolejnym, na który przewiduje się osiągnięcie niewielkiej nadwyżki. Zgodnie z zapowiedzią Ministra Energii, oszczędności wynikające z deregulacji cen paliwa zostaną alokowane w rozwój infrastruktury i polepszenie jakości życia mieszkańców ZEA.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert