Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWPHI Abu Dhabi - dywersyfikacja gospodarki Arabii Saudyjskiej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Crompton | 2016-06-27 08:10:28
ksa, dywersyfikacja gospodarki, narodowy plan transformacji 2020, arab vision 2030

Narodowy Plan Transformacji 2020 KSA, w ramach planu Arab Vision 2030.

Królestwo Arabii Saudyjskiej zatwierdziło warty około USD 70 mld Narodowy Plan Transformacji 2020. NPT 2020 będzie realizowany przez 543 inicjatywy oraz 24 instytucje rządowe. Jednym z głównym celów Planu Transformacji 2020 jest ograniczenie wydatków publicznych o 40 procent w ciągu najbliższych pięciu lat. NPT ma na celu także dywersyfikację gospodarki w ramach planu Arab Vision 2030 .
Następca tronu, książę Mohammed bin Salman ogłosił, że "Arabia Vision 2030 " nie jest związana z niskimi cenami ropy naftowej (która straciła na swojej wartości ponad 50 procent w porównaniu z rokiem 2014), lecz z chęcią zmniejszenia zależności KSA od ropy naftowej. Książę Mohammed bin Salman ogłosił także, że plan zostanie wdrożony w życie, niezależnie od cen ropy naftowej.
Kluczowe elementy planu Saudi Vision 2030
Arabia Vision 2030 będą oparte na trzech filarach, które obejmują:
- arabsko-islamską sferę,
- wykorzystanie możliwości inwestycyjnych,
- oraz wykorzystanie strategicznej lokalizacji w kraju.
Praktyczne elementy planu to:
1. Jednym z najistotniejszych założeń projektu jest stworzenie największego suwerennego  Publicznego Funduszu Inwestycyjnego. Fundusz ten będzie posiadał  aktywa państwowe w tym Aramco i nieruchomości państwowe. 
 
2. KSA planuje także zrestrukturyzować umowy oraz wydatki związane z przemysłem zbrojeniowym do tych najbardziej istotnych, celem zapobiegniecia niegospodarności oraz marnotrawstwa finansowego. W tym celu rząd powoła specjalną organizację, która będzie zarządzała, a także rozpoznawała potrzeby przemysłu zbrojnego w KSA.
 
3. Przewidziana jest także stopniowa kontynuacja modernizacji rządu w sposób kompleksowy i w oparciu o wyznaczone priorytety.
 
4. Królestwo AS planuje podnieść przychody „nieolejowe” z USD 45 mld USD do 250 mld, a także zmniejszyć bezrobocie wśród Saudyjczyków do 7 procent z 11,6 procent.
 
5. Zwiększenie udziału kobiet w rynku pracy, zwiększenie wkładu sektora prywatnego gospodarki oraz rozwoju działań kulturalnych i rozrywkowych w Królestwie.
 
6. Plan obejmuje także kwestie emigrantów przebywających na terenie Arabii Saudyjskiej m.in przewiduje możliwość zakupu nieruchomości na wybranych obszarach oraz znaczne uproszczenie procedur wizowych.
 
7. Kolejną zmianą jakie zapowiada rząd KSA to plan restrukturyzacji sektorów związanych z budownictwem, takich jak kwestia podatków od gruntów, przedsprzedaży, bankowości i procedur kredytowych.
 
8. Jednakże najważniejszy nacisk zostanie położony na wprowadzenie alternatywnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, wiatrowa czy  energia jądrowa. W ramach planu przekształceń Arabia Saudyjska przeznaczy USD 1.5 mld na stworzenie Miasta Energii Atomowej  (KaCare ), aby rozwinąć  sektor przemysłu energii odnawialnej oraz nuklearnej. KSA zamierza wytworzyć dzięki  źródłom energii słonecznej, wiatrowej czy nuklearnej do 3.45 gigawatów – które wystarczą do zasilenia miliony domów .  Liczba ta w zgodnie z planem Arabian Vision 2030 ma wzrosnać do 9.5GW. Trzeba nadmienić, że na chwilę obecną   energia odnawialna gra znikomą rolę w procesie wytwarzania energii w KSA. Arabia Saudyjska przewiduje także, że dzięki wprowadzeniu energii odnawialnej czy energii jądrowej  powstanie też ok. 7000  nowych miejsc pracy.
 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Poidełko dla ptaków do ogrodu

Dekoracją tego poidełka są 4 ptaszki siedzące na krawędzi misy. Poidełko dla ptaków w ogrodzie to...
Polska - Nowa Sól 2021-04-09 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Poidełko dla ptaków - fontanna

Mała fontanna, która może pełnić też rolę poidełka , ma tę zaletę że słychać jeszcze przy tym szu...
Polska - Nowa Sól 2021-04-09 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Pagoda - orientalna ozdoba do ogrodu

W aktualnej ofercie oferowana przez nas betonowa i popularna Pagoda ogrodowa jest dostępna w wie...
Polska - Nowa Sól 2020-06-01 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert