.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBANK ŚWIATOWY: AWANS ZEA W RANKINGU DOING BUSINESS 2017

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Crompton | 2016-11-02 09:01:29
zjednoczone emiraty arabskie, raport, bank światowy, doing business 2017

Wg raportu Światowego Banku Doing Business 2017 - Equal Opportunity for All, Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich zajmuje wysokie miejsce w gronie państw arabskich w kontekście ułatwień dot. działalności gospodarczej.

PZEA znalazło się w gronie 10. państw w świecie, które konsekwentnie podejmują i kontynuują proces reform gospodarczych. Wg rankingu - państwa najbardziej efektywne w tym kontekście to: Nowa Zelandia i Singapur, a następnie: Dania, Hong Kong, Chiny, Republika Korei, Norwegia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.
 
Emiraty w 2016 r. poprawiły swoją lokatę w zakresie poziomu trudności prowadzenia działalności gospodarczej o 5. punktów i zajmują obecnie 26. miejsce w świecie (Bahrajn i Oman zajęły odpowiednio: 63. i 66. miejsce).
Raport stwierdza ponadto, że 15. państw w regionie Zatoki i Bliskiego Wschodu wprowadziło 35. różnych reform ułatwiających prowadzenie biznesu, a także odnotowuje przyśpieszenie reform gospodarczych od 2015 r.
Jak się podkreśla w raporcie rozpoczęcie działalności w regionie jest wyzwaniem, gdyż pochłania średnio 26% dochodów, w porównaniu do 3% w krajach rozwiniętych.
 
Autorzy raportu dostrzegają usprawnienia w odniesieniu start-upów, które dokonały Emiraty. Jak zauważono w 2015 r. PZEA podjęło 5. różnych reform (podobnie jak w Maroku, w którym przy niskich opłatach rejestracyjnych łatwiej jest rozpocząć prowadzenie działalności lub też zarezerwować domenę internetową i nazwę firmy), co wzmacnia ochronę inwestora poprzez jasne ustalenie własności i przejrzystą kontrolę.
W PZEA przeprowadzane są także analizy i kontrole dot. możliwego ryzyka. Państwo ułatwia jednocześnie rozpoczęcie biznesu poprzez możliwość zastrzeżenia nazwy firmy i jej statutu, uproszczenie procedury notarialnej, czy procesu rejestracji.