Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPRZEGLĄD TYGODNIOWY - NEWSY ZEA

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Crompton | 2016-11-15 11:35:49
przeglad prasy, zea

Przegląd prasy z okresu 8-14.11.2016

08/11 Transport Hyperloop w Dubaju w ciągu najbliższych 5 lat!

ZEA są już o krok bliżej w realizacji projektu nowoczesnej kolejki Hyperloop, 8 listopada br. podpisano porozumienie pomiędzy Urzędem ds. Dróg i Transportu w Dubaju Road and Transport Authority (RTA), a autorem projektu - amerykańską firmą Hyperloop One. Obie organizacje doszły do porozumienia w zakresie zbadania możliwości wykorzystania szlaków komunikacyjnych, wchodzących w skład systemu transportowego między dwoma największymi emiratami Abu Dhabi i Dubaj. Wg przedstawicieli Hyperloop One, superszybka linia może być wybudowana w ZEA już w ciągu najbliższych pięciu lat.

Zdaniem Rob Lloyd - prezesa zarządu Hyperloop One - po podpisaniu umowy z DP World w sierpniu br. w kwestii realizacji systemu cargo Hyperloop w porcie Jebel Ali, kluczowym celem jest teraz zintegrowanie nowoczesnego systemu transportowego Hyperloop w obrębie już istniejącej infrastruktury miejskiej, łącząc poszczególne emiraty. Zgodnie z warunkami umowy wtorkowej, Hyperloop One będzie współpracował z firmą McKinsey & Co. oraz światowej sławy zespołem architektów i inżynierów Bjarke Ingels Group (BIG).

 

09/11 Linie lotnicze Emirates odnotowują spadek zysku

Wg wyników finansowych za I półrocze 2016/2017 Grupa Emirates odnotowała spadek przychodów o 64%. Linie Emirates zarobiły w okresie od kwietnia do września br. 786 mln dirhamów (861 mln zł). Przewoźnik poinformował, że powodem pogorszenia się wyników jest obniżka cen biletów przez konkurentów, niekorzystne dla linii wahania kursów walut, osłabienie popytu na loty do i z Dubaju w związku z kryzysem w branży paliwowej i obawy związane z bezpieczeństwem tego regionu. Szejk Ahmed Bin Saeed Al Maktoum, Prezes i Dyrektor Generalny Grupy i Linii Emirates podsumował, że ten rok nie będzie jednym z naszych najlepszych pod względem finansowym.

 

10/11 Dubai Water Canal – największa inwestycja miejska 2016 roku

Nowo otwarty Dubai Water Canal o długości 3,2 km to projekt większy niż egipskie piramidy, powiedział Khalaf Al Habtoor, prezes emirackiego koncernu Al Habtoor Group. Projekt inżynieryjny o wartości 2 miliardów dolarów został sfinalizowany. Kanał połączył najstarszą dzielnicę Dubaju z Zatoką Perską. Na przestrzeni 80 tysięcy m2 powstaną luksusowe kompleksy mieszkaniowe, hotele, centra handlowe, restauracje na wodzie, pasaże, przystanie do cumowania dla łodzi prywatnych armatorów. Zdaniem Al Habtoor ujście rzeki na pustyni jest czymś nieporównywalnie pięknym w zestawieniu z głównymi rzekami we Florencji, Dreźnie czy Londynie.

 

11/11 Specjalny dodatek Gulf News poświęcony Polsce

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Polsce, miejscowa gazeta Gulf News zamieściła dodatek specjalny poświęcony Polsce oraz współpracy gospodarczo-handlowej między Polską a ZEA. Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Abu Dhabi przygotował reklamę promującą osiągnięcia polskiej gospodarki. W tym roku pisaliśmy o przemyśle spożywczym oraz turystyce medycznej, dziś jednej z dynamicznie rozwijających się branży gospodarczych. W dodatku znalazły się również artykuły nt. konsekwencji Brexitu dla Polski, przewodnik po Warszawie, artykuł dot. polskiej kinematografii, mającej silnie patriotyczny charakter i jej ambitnych przedsięwzięciach. Więcej informacji na stronie.

 

12/11 Inteligentne samochody autonomiczne w Dubaju

Autonomiczny pojazd smart został poddany testom w dzielnicy Business Bay w Dubaju przez Transport Authority (RTA) - Urząd ds. Dróg i Transportu w Dubaju i właściwości Dubaju. Planuje się, że ulicami ZEA w 2020 roku będą jeździły samochody bez kierowców. Dubaj będzie wtedy gościł światową wystawę EXPO. W ten sposób miasto chce rozwiązać problem gigantycznych korków na drogach. Pojazd elektryczny jest w 100% przyjazny środowisku ze względu na zerową emisję spalin i posiada wiele nowatorskich rozwiązań. Można nim podróżować do 8h z prędkością 10km/h przed koniecznością jego naładowania i może pomieścić do 10 osób. Testowanie pojazdów autonomicznych jest częścią planu RTA w warunkach klimatycznych ZEA. Władze rządowe Dubaju postawiły sobie za cel, że do roku 2030, 25% wszystkich podróży będzie obsługiwanych przez zdalny system transportowy.

 

13/11 Wpływ zwycięstwa Donalda Trumpa na inwestycje i finanse w ZEA

Zdaniem dyrektora regionalnego Guardian Wealth - Hamzah Shalchi wśród konsekwencji wygranej Trumpa wymienia zawirowanie na rynkach finansowych i wojnę walutową. Zwycięstwo Trumpa silnie wpłynęło na globalne rynki, w tym towarowe. Plany zwiększenia wydatków budżetowych oraz obniżki podatków wywindowały w górę rentowności obligacji USA. Wbrew oczekiwaniom, notowania złota nie zanotowały silnych wzrostów z powodu wygranej Trumpa, zakończyły dzień wyborczy bez większych zmian. Ceny ropy naftowej pod presją z uwagi na rosnącą produkcję, która może pokrzyżować szyki OPEC.

opr. Anna Horowska-Shahin

Pliki do pobrania

Poland Gulf News 11 1 11 2016-min.compressed
pdf | 2,19 MB
Pobierz