.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWPHI Abu Dhabi na XIII posiedzeniu Rady IRENA w 23-24 maja 2017r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Crompton | 2017-05-25 12:59:09
irena, xiii posiedzenie rady, międzynarodowej agencji energii odnawialnej (irena),

W dniach 23-24 maja 2017 roku w Abu Dhabi odbyło się XIII posiedzenie Rady Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA). Polski Rząd reprezentowali: Pan Robert Rostek, Ambasador RP w ZEA oraz Stały Przedstawiciel RP przy IRENA dr Sebastian Stępnicki. Uczestnictwo przedstawicieli RP, z uwagi na chararakter państwa obserwatora w Radzie, miało formę networkingu pomiędzy członkami (państwami) oraz przedstawicielami Agencji w trakcie spotkań/prezentacji/warsztatów.

Sesja zgromadziła około 300 wysokiej rangi przedstawicieli rządów z ponad 110 krajów. Spotkaniu przewodniczył Pan Li Fanrong, wiceprzewodniczący Narodowej Administracji Energetycznej Chińskiej Republiki Ludowej. W trakcie posiedzenia dyskusja koncentrowała się na przeglądzie wdrażania programu prac na 2017 r. i planowania przyszłych prac agencji w ramach kolejnego budżetu na 2018-2019 oraz Strategi średniookresowej 2018-2022. Na sesji poruszono ponadto obszary tematyczne OZE w zrównoważonym rozwoju, sposoby wdrażania i integracji OZE w zobowiązaniach krajowych oraz możliwości finansowania OZE (IRENA/ADFD) w krajach rozwijających się. Znaczącym wydarzeniem była prezentacja raportu IRENA w zakresie zatrudnienia w sektorze energii odnawialnej. Raport przedstawia najnowsze dane o zatrudnieniu i wgląd w czynniki wpływające na odnawialny rynek pracy. Wynika z niego, iż w 2016 r. w OZE na świecie zostało zatrudnionych ponad 9,8 mln osób.

Więcej na:

http://www.irena.org/News/Description.aspx?NType=A&mnu=cat&PriMenuID=16&CatID=84&News_ID=1490

 

Na spotkaniach równoległych pracowano nad "Battery Storage: Accelerating the Energy Transition" – trendy technologiczne w rozwoju przemysłu oraz „Poprawą jakości składanych projektów w ramach projektu: IRENA Project Navigator”. Ponato przeprowadzono konsultacje nad projektami współfinansowanymi przez Abu Dhabi Fundusz Rozwoju (ADFD) w krajach rozwijających się.

Dzień przed posiedzeniem w dniu 22 maja br., IRENA w swojej siedzibie zgromadziła przedstawicieli państw członkowskich w komitetach przygotowawczych Rady (programowy i finansowo-organizacyjny), na których wypracowano później podjęte decyzje.

Dzień po posiedzeniu Rady, w dniu 25 maja br., odbył się również w głównej siedzibie Agencji w Abu Dhabi tzw. „IRENA Policy Day”. Jest to forma dialogu w obszarze energii ze źródeł odnawialnych, w którym kraje i eksperci dzielą się doświadczeniami w procesie kształtowania polityki państw w celu zapewnienia efektywnego rozmieszczania OZE oraz maksymalizacji osiągniętych korzyści. Spotkania te generują informacje zwrotne od decydentów i ekspertów oraz stanowią kluczowy wkład wspierający wdrożenie programu IRENA.

...............................

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) jest organizacją międzyrządową, która wspiera 150 krajów/członków IRENA w przechodzeniu w kierunku zrównoważonej przyszłości energetycznej i służy jako główna platformy dla współpracy międzynarodowej, centrum technologii, zasobów i finansowego wsparcia. IRENA promuje przyjęcie zrównoważonego wykorzystania wszystkich form energii odnawialnej, dostępu do energii, bezpieczeństwa energetycznego i niskoemisyjnego wzrostu gospodarczego.

Rada IRENA składa się z 21 członków IRENA i spotyka się dwa razy w roku. Ułatwia współpracę między państwami, nadzoruje wdrażanie programu prac IRENA i przygotowuje merytorycznie spotkania dorocznego Zgromadzenia Agencji.