Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWPHI Abu Dhabi: Nowe podatki w GCC - Akcyza na wyroby tytoniowe, napoje gazowane oraz napoje energetyczne.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Crompton | 2017-06-01 11:43:08
podatek, zea, ksa, wyroby tytoniowe, napoje gazowane

W ostatnich dniach (maj 2017) władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosiły wysokość podatku, który zostanie nałożony na wyroby tytoniowe, napoje gazowane oraz napoje energetyczne. Wejście w życie przepisów podatkowych w ZEA to 1 pażdzienika 2017 r.

W przypadku napojów gazowanych (dotyczy to wszystkich gazowanych napojów, z wyjątkiem wody gazowanej) cena wzrośnie o 50 procent. Natomiast podatek nałożony na napoje energetyczne, takie jak np. Red Bull i wyroby tytoniowe spowoduje wzrost ceny 100 procent.

Wprowadzenie podatku na wyżej wymienione artykuły jest podyktowane między innymi akspektami zdrowotnymi. Prognozuje się, że społeczeństwo w związku z rosnącymi cenami słodkich napojów gazowynych zacznie dokonywać bardziej zdrowych wyborów. Dodatkowo dochód z podatku ma częściowo zrekompensować rosnące koszty związane z walką z otyłością wśród młodzieży w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz innymi wydatkami społeczno-inwestycyjnymi.

Podobna sytuacja ma miejsce w Królestwie Arabii Saudyjskiej. W dniu 23 maja 2017 r. władze KAS zatwierdziły ustawę o podaktu akcyzowym, która została opublikowana w Dzienniku Urzędowym "UM AL QURA" w dniu 26 maja br. Prawo wejdzie w życie po upływie 15 dni od daty publikacji w Dzienniku Urzędowym. Podobnie jak w ZEA podatek akcyzowy podniesie cenę o 50% na napoje gazowane oraz 100% na napoje energetyczne, tytoń i wyroby tytoniowe.

Pozostałe 4 kraje GCC (Bahrajn, Katar, Kuwejt i Oman) również planują wprowadzenie tego samego podatku (pod pojęciem akcyzy) na te same produkty w najbliższym czasie, co jest realizacją polityki fiskalnej uzgodnionej w ostatnich tygodniach na sesji państw GCC.

 

Pliki do pobrania

Translated KSA Excise Tax Law
pdf | 724.46 KB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Natural Products

Manufacture of Natural Food Products - KLUSKA We focus our activity on the traditional manual ...
Polska - Rumia 2021-05-29 Dodał: Anna Stefańska Handel, Pozostałe branże, Przetwórstwo spożywcze Zobacz ofertę

Kwalifikacja Instalacyjna

Kwalifikacja Instalacyjna Kwalifikacja instalacyjna, obok kwalifikacji operacyjnej i procesowe...
Polska - POZNAŃ 2020-08-14 Dodał: Julia Żarczyńska Zdrowie i medycyna, Maszyny i urządzenia, Przemysł farmaceutyczny, Farmacja i biotechnologia, Przemysł chemiczny i kosmetyczny Zobacz ofertę

Kwalifikacja Instalacyjna

Kwalifikacja Instalacyjna Kwalifikacja instalacyjna, obok kwalifikacji operacyjnej i procesowej,...
Polska - POZNAŃ 2020-08-14 Dodał: Julia Żarczyńska Farmacja i biotechnologia, Przemysł chemiczny i kosmetyczny, Przetwórstwo spożywcze, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert