Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInstalacja przestrzenna polskiego artysty ozdobiła okolice słynnego Burj Khalifa w Dubaju

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2018-05-14 11:34:23
dmuchawce, mirek struzik, struzik art, rzeźba przestrzenna, dubai, emaar, burj khalifa, burj park, dubai fountain, dubai opera, dubai mall

Pod koniec 2017 na dubajskim deptaku w pobliżu najwyższego budynku na świecie, Burj Khalifa, stanęła intrygująca instalacja miejska, nocą mieniąca się ferią barw. Instalacja przedstawia zespół 14 dmuchawców, stanowiąc kontrastowy i mocno europejski element futurystycznego krajobrazu miasta. Projekt został zrealizowany przez polskiego artystę rzeźbiarza, autora wielu instalacji w przestrzeni publicznej w kraju i na całym świecie, Mirka Struzika.

Budynek Burj Khalifa, który stoi u zbiegu dwóch wielkich arterii - Financial Centre Road oraz Sheikh Zayed Road co roku odwiedzają dziesiątki milionów turystów. Ta liczba wzrasta w miesiącach jesienno-zimowych i w okolicach Sylwestra. W pobliżu znajdują się popularne obiekty takie jak Dubai Fountain i Dubai Opera. Czas debiutu polskiej instalacji zaplanowany na koniec roku okazał się zatem w pełni uzasadniony.

 

Projekt dmuchawców został wykonany zlecenie inwestora z ZEA, czołowej firmy deweloperskiej klasy premium, EMAAR. Firma zajmuje się także aranżacją przestrzeni publicznej. Rzeźba wykonana jest z elektropolerowanej stali kwasoodpornej i oświetlona lampami LED RGB. Maksymalna wysokość poszczególnych elementów wynosi 7,2 m. Rzeźba Mirka Struzika cieszy się dużą popularnością, co można zawdzięczać nie tylko strategicznemu usytuowaniu, ale również koncepcji artystycznej, opartej na kontraście do urbanistycznego otoczenia. W portfolio artysty motyw dmuchawca przewijał się kilkakrotnie - podobne instalacje można było już oglądać w Błoniach k. Wrocławia oraz podczas Light Festival 2015 w Istambule, gdzie jest stałą ekspozycją.

 

© Mirek Struzik

 
- Referencja instalacji przy tak słynnym miejscu jakim jest Dubai Fountain i Dubai Opera daje wielki potencjał na rozwój współpracy z polskimi projektantami i dostawcami w innych lokalizacjach w Dubaju, w całych Emiratach, a także w krajach ościennych - komentuje szef Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Dubaju, Moneer Faour.
 
© Mirek Struzik
 
Zapraszamy do lektury wywiadu z autorem wyjątkowej instalacji, Mirkiem Struzikiem.

1. Wykonuje Pan różnorodne rzeźby przestrzenne. Dlaczego zdecydował się Pan na motyw dmuchawca, co on dla Pana znaczy?

Mirek Struzik: Dmuchawce symbolizują lekkość i zwiewność natury. Odzwierciedlają wolność, przemijanie, ulotność, ale także siłę przetrwania, odrodzenia, mają dwoistą naturę. Być może w wersji hiperbolizowanej wizji artystycznej staną się swoistym, wizualnym impulsem głębszych refleksji na temat wartości w życiu, zwłaszcza w tak zabieganym miejscu jak światowe centrum biznesu. Wydaje mi się, że obecność dmuchawca w bezpośrednim sąsiedztwie nowoczesnej architektury, m.in. Burj Khalifa, dobrze ją uzupełnia na zasadzie tzw. harmonii kontrastu.

2. Jak pojawiła się inicjatywa współpracy z firmą EMAAR?

M.S.: Ze względu na doświadczenie w projektowaniu artystycznych instalacji w przestrzeni publicznej zostałem zaproszony przez galerię VISTO Images z Nowego Jorku do przedstawienia swojej koncepcji dmuchawców dla inwestora EMAAR. Ku naszemu zadowoleniu, projekt został zaakceptowany, w związku z czym niezwłocznie przystąpiłem do dzieła.
 
3. Jakie są dalsze plany wobec instalacji?

M.S.: Rzeźba składająca się z 14 dmuchawców została zainstalowana w Dubaju bezterminowo. Mam nadzieję, że spotka się z przychylnością stałych mieszkańców miasta, a nawet zdobędzie ich serca, stając się popularnym punktem spotkań.

4. Co było dla Pana wyzwaniem przy realizacji tego przedsięwzięcia?

M.S.: Wyzwaniem był przede wszystkim bardzo krótki czas realizacji tego projektu - niespełna 2 miesiące. Było to duże przedsięwzięcie, zarówno logistycznie jak i wykonawczo.

5. Jaki jest dotychczasowy odbiór rzeźby w Dubaju?

M.S.: W okolicy Burj Khalifa przewija się rocznie około 90 milionów turystów. Już od momentu instalacji, przypadającej na listopad 2017, odbieramy miłe sygnały o bardzo dużym, pozytywnym odbiorze - między innymi na portalach społecznościowych Instagram i Facebook, gdzie pojawiają się zdjęcia rzeźby w towarzystwie przychylnych komentarzy.
 
© Mirek Struzik
 
Florystyczna, rozświetlona konstrukcja cieszy oko zarówno odwiedzających Dubaj jak i jego mieszkańców. Przypominamy, że Polska Agencja Inwestycji i Handlu została zaproponowana przez Ministerstwo Rozwoju jako podmiot odpowiedzialny za przygotowanie i organizację Polskiego Pawilonu podczas Wystawy Światowej EXPO Dubaj 2020. Będzie to pierwsze światowe Expo w regionie MEASA, odbywające się pod hasłem "Connecting Minds, Creating the Future" (ang. Łącząc umysły, tworząc przyszłość).
 
Wywiad przeprowadził Moneer Faour - kierownik Biura Handlowego PAIH w Dubaju.
 

Obejrzyj making-of z instalacji rzeźby w Dubaju

 
Mirek Struzik - rzeźbiarz specjalizujący się przede wszystkim w realizacji rzeźb w przestrzeni publicznej, w architekturze, w parkach i ogrodach. Tworzy też małą formę rzeźbiarską (statuetki, popiersia itp.). Inspiracją dla działań rzeźbiarskich artysty jest człowiek i jego otoczenie. Wśród zrealizowanych projektów znajdują m.in.: seria rzeźb dla Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, rzeźby dla centrum handlowego Futura Park - Wrocław, Luboń, Kraków, dla parku rzeźb w Chicago oraz dla Zorlu Center w Istambule i Burj Park w Dubaju.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zestaw do spawania - Paton

Paton to dobrze znana marka na rynku spawalniczym. Firma prowadzi własny sklep internetowy, gdzie...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Spawarki inwertorowe - Paton

PATON to marka, która od lat istnieje na polskim rynku i oferuje szeroki asortyment produktów spa...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert