Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuEXPO 2020: Rusza konkurs na Polski Pawilon

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2018-09-20 14:34:17
expo 2020 dubai, pawilon polski, paih, polska agencja inwestycji i handlu, dubaj, zjednoczone emiraty arabskie, konkurs, projekt expo, wystawa światowa, 2020

Polska Agencja Inwestycji i Handlu, odpowiedzialna za przygotowanie udziału Polski w Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju, ogłosiła konkurs na opracowanie projektu koncepcyjnego Pawilonu Polski. Po raz pierwszy w ramach jednego konkursu mają zostać opracowane: projekt pawilonu, ekspozycji wewnętrznej oraz zagospodarowania terenu przyległego.

Zespoły koncepcyjne mają czas do 10 sierpnia, by potwierdzić spełnienie warunków udziału w konkursie - niezbędne są doświadczenie i kwalifikacje przy realizacji projektów architektonicznych i wystawienniczych. Prace będą mogli przesłać do 20 września.

 

Zwycięski zespół opracuje m.in. szczegółową koncepcję architektoniczną pawilonu i ekspozycji, zgodne z lokalnymi przepisami budowlanymi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich W jury konkursu znaleźli się przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, pod nadzorem którego realizowany jest projekt EXPO, oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

 

- Mamy apetyt na wiele interesujących zgłoszeń, zarówno od renomowanych polskich pracowni architektonicznych, jak i międzynarodowych podmiotów, wyspecjalizowanych w obsłudze wystaw światowych. Już mamy sygnały, że w szranki staną najlepsi fachowcy w tej branży - mówi Tomasz Pisula, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej EXPO 2020 w Dubaju. Jak wyjaśnia, ożywiona atmosfera wokół konkursu nie dziwi. Możliwość zaprojektowania pawilonu na światową wystawę EXPO to, zdaniem Pisuli, wiąże się nie tylko z międzynarodowym prestiżem, ale także szansą na zbudowanie pozycji zwycięskiej firmy na lata.

 

- Założenie, że projekt poza spełnieniem oczekiwań funkcjonalno-użytkowych i estetycznych ma nieść za sobą również określoną treść i narrację jest rzadkie. Jednak tak właśnie rozumiemy esencję architektury. W związku z tym udział w tym konkursie jest naszym zdaniem obowiązkową pozycją w dossier poszukującego architekta - mówi Marcin Musiałowski, laureat konkursu na projekt Pawilonu na EXPO 2015 w Mediolanie. Przyznaje, że realizacja Pawilonu Polski na wystawie w Mediolanie była jedną z pierwszych w dorobku jego pracowni i jedną z najważniejszych. - Zwycięstwo w konkursie i szybka realizacja projektu dały pracowni ogromną wiarę w swoje możliwości i siłę do działania. W rezultacie zdobyliśmy bezcenne doświadczenie, które zaowocowało sukcesami w kolejnych konkursach - dodaje.

 

Pawilon Polski zostanie zlokalizowany na działce o powierzchni 1876 m2, położonej u zbiegu głównych alei dla zwiedzających. Budynek o powierzchni ok. 3000 m2 powinien pomieścić m.in. ekspozycję stałą, salę wystaw czasowych, strefę dzieci, restaurację, salę konferencyjną oraz biura.

 

Jak podkreśla Monika Dyląg-Sajór, szefowa projektu EXPO w PAIH, ze względu na konieczność pogodzenia wielu funkcjonalności budynku, jego koncepcja architektoniczna będzie nie lada wyzwaniem. - Pawilon to główna arena polskiej prezentacji: nie tylko stacjonarnej ekspozycji, ale też bogatego programu wydarzeń towarzyszących. Konstrukcja powinna nawiązywać kształtem i charakterem do hasła przewodniego EXPO oraz tematów polskiej ekspozycji - zrównoważonego rozwoju i mobilności - mówi.

 

Konkurencja o uwagę kilkunastomilionowej widowni EXPO będzie bardzo duża. Udział w wystawie zgłosiło ponad 200 państw i organizacji międzynarodowych. Z przewidywanych 18 mln gości, znacząca większość spędzi na wystawie tylko jeden dzień.

 

EXPO 2020 w Dubaju będzie pierwszą Wystawą Światową organizowaną w kraju arabskim. Dla gospodarzy będzie okazją do świętowania 50-lecia powstania Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wystawa potrwa 6 miesięcy: od 20 października 2020 r. do 10 kwietnia 2021 r.

 

Dokumentacja konkursu jest dostępna pod linkiem.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Noclegi Trzęsacz

Noclegi Trzęsacz czyli gdzie można wypocząć w błogiej ciszy, wsłuchując się w szum morza? W małe...
Polska - SZCZECIN 2022-01-19 Dodał: Adam grabowski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel Zobacz ofertę

Witaminy D3

Witaminy D3 – co o niej wiemy? Witamina D to właściwie grupa substancji biologicznie czynnych, d...
Polska - SZCZECIN 2022-01-19 Dodał: Adam grabowski Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

Warszawa pomoc drogowa

Każdy kierowca przynajmniej raz w życiu miał nieprzewidziane sytuacje na drogach.To bardzo nieprz...
Polska - SZCZECIN 2022-01-19 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert