Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuEXPO 2020 Dubai

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Crompton | 2016-10-24 09:16:15
expo 2020dubai, bliski wschód, wystawa międzynarodowa, dubaj

- największe wydarzenie w historii regionu MENA

Kiedy blisko 3 lata temu, dnia 27 listopada 2013 roku, Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych ogłosiło, że przyznaje Dubajowi prawo organizacji światowej wystawy Expo 2020 i wystrzelono fajerwerki na Burj Khalifa, najwyższym budynku świata, niektórzy zastanawiali się po co to cale zamieszanie? Zdaniem Simona Clegg - dyrektora ds. operacyjnych Expo 2020 Dubai, będzie to największe wydarzenie w historii Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Fakt faktem, to pierwszy przypadek w historii, by wystawa światowa została przyznana miastu z Bliskiego Wschodu. Zważywszy na wielokulturową społeczność Dubaju, organizatorzy wierzą, że to idealne miejsce na tego typu ekspozycję.
 
Z pewnością dzięki Expo 2020 Dubai uda się uciec od spowolnionej koniunktury gospodarczej ZEA, która silnie uzależniona jest od ropy naftowej, przyspieszając rozwój emiratu i wpływając na rozwój gospodarki całego kraju. Kiedy Dubaj wygrał przetarg na Expo 2020, cena ropy wzrosła do 100 USD za baryłkę, aktualnie cena równa jest 52 USD. Szacuje się, że przygotowania do targów i inwestycje z tym związane wygenerują nawet do 300 tys. nowych miejsc pracy w ZEA. Koszt organizacji Expo 2020 Dubai wraz robotami budowlanymi i inwestycjami infrastrukturalnymi to kwota rzędu 43 mld USD (wg szacunków Deutsche Bank), co odpowiada mniej więcej poziomowi rocznego PKB Dubaju, w porównaniu do pierwotnej kwoty 25 mld USD widniejącej w dokumentach rejestracyjnych. Oczekuje się, że Expo 2020 Dubai przyciągnie 25 milionów odwiedzających z ponad 200 państw, z czego 70% z zagranicy. Expo otworzy się 20 października 2020 roku i będzie trwało do 10 kwietnia 2021 roku. Termin Expo ściśle powiązany jest z obchodami Złotego Jubileuszu istnienia ZEA i ma być inauguracją progresywnej i zrównoważonej wizji na najbliższe dziesięciolecia. Warto zauważyć, że teren Expo równy 438 ha stanowi jedynie 3% powierzchni Projektu Dubai South dotyczącego gigantycznej urbanizacji, stanowiąc część strategicznego planu rozwoju miasta w kierunku południowym, w okolicach Jebel Ali i nowego lotniska Al Maktoum.
 
Trwająca sześć miesięcy impreza odbywa się co pięć lat i przyciąga miliony zwiedzających zainteresowanych innowacjami, pomysłami oraz nowinkami ze świata nauki i techniki. Expo stanowi zastrzyk pomysłów dla przemysłu, a celem wystawy jest promowanie zmian o zasięgu światowym. Wystawy Expo prezentują m.in. dorobek naukowy, kulturalny i techniczny państw świata. Za pierwszą wystawę światową uznaje się Londyńską Great Exhibition w 1851 roku. Specjalnie na Expo w Paryżu w 1889 roku wybudowano Wieżę Eiffla, która miała symbolizować poziom wiedzy inżynieryjnej i możliwości techniczne epoki. Ostatnia wystawa światowa pod hasłem "Lepsze miasto - lepsze życie" odbyła się w chińskim Szanghaju w 2010 roku, uczestniczyło w niej 189 krajów i 57 międzynarodowych organizacji. Chińskie Expo odwiedziło 73 mln osób. W przypadku Dubaju, w październiku br. firma deweloperska Emaar rozpoczęła budowę najwyższej na świecie wieży handlowej Burj 2020 w starej części Dubaju, na cześć światowej wystawy Expo 2020. Dodatkowo konsorcjum firm Alstom, Acciona i Gulermak wybuduje przedłużenie czerwonej linii metra w Dubaju. Trasa 2020 ma zostać oddana przed światową wystawą Expo za niecałe cztery lata, a wartość projektu to 2,6 mld EUR. Alstom odpowiada m.in. za wykonanie integracji całego systemu metra i produkcję 50 pociągów Metropolis oraz za udoskonalenie istniejącej już linii metra.
 
Strategiczny charakter Expo został zilustrowany przez sponsorów projektu wartego setki milionów dolarów. Kluczowymi partnerami są DP World, linie lotnicze Emirates i operator telefoniczny Etisalat. Linie Emirates przykładają dużą wagę do łączenia ludzi z całego świata, by mogli dzielić się pomysłami, kulturą i doświadczeniami. Dodatkowo organizatorzy Expo 2020 Dubai zapraszają młodych ludzi z całego regionu GCC do pracy w charakterze wolontariuszy za pośrednictwem platformy YouthConnect 2016 (w planach jest zaangażowanie ogółem 30 tys.). Rejestracja otworzyła w połowie października br. drugą edycję YouthConnect, która odbędzie się w dniu 19 listopada br., w Meydan w Dubaju. Expo planuje przyjąć tego dnia ponad 1,000 uczestników.
 
Arabskie EXPO odbędzie się pod hasłem „Łącząc umysły, tworząc przyszłość” (Connecting minds, creating the future) przyciągając uwagę do Dubaju, który - jako gospodarz wystawy - stanie się forum dla dyskusji o ważnych problemach globalnych, takich jak odnawialność, mobilność oraz szanse.
 
 
Więcej informacji na: http://expo2020dubai.ae/en/
 
 

(źródło: The National, Zawya 10.2016)

 
Pliki do pobrania

expo logo
image | 10.91 KB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pianotwory

Marka HU HU to produkty przeznaczone dla najmłodszych fanów kolorowej i pachnącej kąpieli. Z weso...
Polska - ZIELONA GÓRA 2022-06-22 Dodał: Grzegorz Chodacki Kosmetyki Zobacz ofertę

Kule do kąpieli

Kąpiel w towarzystwie Hydrozaura to nie lada gratka dla Twojego gagatka! Wraz z dzieckiem odkryj ...
Polska - ZIELONA GÓRA 2022-06-22 Dodał: Grzegorz Chodacki Kosmetyki Zobacz ofertę

Perfumy do prania

W naszej ofercie znajdziesz produkty do prania i pielęgnacji pralki: kapsułki do prania, odkamien...
Polska - ZIELONA GÓRA 2022-06-22 Dodał: Grzegorz Chodacki Pozostałe wyroby chemiczne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert