Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJeśli chcesz pracować w ZEA

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Pieniążek | 2016-02-03 07:29:00
zea, praca, świadczenia socjalne, zawody

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich ponad 90 proc. siły roboczej stanowią obcokrajowcy. Przepisy regulujące zatrudnienie cudzoziemców mają charakter ogólnie obowiązujący w emiratach i nie dyskryminują obywateli polskich.

 

 

Dostęp do rynku pracy

 

Warunkiem zatrudnienia w ZEA jest uzyskanie wizy do pracy, której sponsorem jest przyszły pracodawca lub zleceniodawca w przypadku dzieła (prac) do wykonania.

Pracodawcą lub zleceniodawcą może być tylko obywatel ZEA lub firma zarejestrowana zgodnie z miejscowymi przepisami. Wiza rezydencka, którą zapewnia pracodawca zazwyczaj wydawana jest na okres od 1 roku do 3 lat.

Prawo pracy

 

Wszystkie aspekty stosunku pracy między pracodawcami a pracownikami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich reguluje Ustawa federalna z 1980 roku. Zapisy zawarte w tym dokumencie precyzują prawa i obowiązki zainteresowanych stron, a także dają wiele korzyści pracownikom i robotnikom.

Według przepisów praca jest prawem obywateli ZEA, dlatego w przypadku braku dostępności do zatrudnienia, pierwszeństwo będą mieli Emiratczycy, a następnie pracownicy innych narodowości.

Ustawa zabrania zatrudniania osób poniżej 15 roku życia i wykonywania przez nieletnich pracy w niebezpiecznych lub szkodliwych fizycznie warunkach. Przepisy zakazują kobietom pracy w nocy (w godzinach między 22.00 a 7.00). W przypadku wykonywania takiego samego rodzaju zadań przez kobiety i mężczyzn, kobiety muszą otrzymać takie samo wynagrodzenie jak mężczyźni.

Prawo pracy ZEA daje możliwość zatrudnienia pracownika na okres próbny, nie dłuższy niż 6 miesięcy. W tym czasie pracodawca może rozwiązać z nim stosunek pracy bez podania przyczyny. Umowa o pracę może być zawarta na czas określony lub nieokreślony. W przypadku umowy na czas określony, nie może ona przekroczyć czterech lat.

W ZEA maksymalny czas pracy dla dorosłych pracowników wynosi osiem godzin na dobę i 48 godzin tygodniowo. W przypadku pracy w placówkach handlowych, hotelach, restauracjach itp., czas ten może zostać przedłużony do dziewięciu godzin dziennie.

W czasie Ramadanu czas pracy zostaje skrócony o dwie godziny. Jeżeli jednak charakter zawodu będzie wymagał od pracowników pracy poza zwykłym czasem pracy, to dodatkowy czas, będzie uważany za nadgodziny. Nadgodziny uprawniają pracowników do wynagrodzenia odpowiadającego normalnym godziną pracy i do dodatkowego wynagrodzenia w wysokości nie mniejszej niż 25 proc. pensji.

Natomiast w przypadku, gdy okoliczności wymagają od pracownika pracy w godzinach nadliczbowych między 21 a 4 rano, oprócz prawa do stałego wynagrodzenia, ma on prawo do dodatkowego wynagrodzenia w wysokości nie mniejszej niż 50 proc pensji.

Piątek w ZEA jest dniem wolnym od pracy, jednak jeśli okoliczności wymagają pracy w tym dniu, pracownik ma prawo do innego dnia wolnego lub wynagrodzenia w wysokości normalnej pensji plus dodatku nie mniejszego niż 50 proc. stałego wynagrodzenia.

W niektórych strefach wolnocłowych jurysdykcja lokalna w zakresie prawa pracy ma pierwszeństwo przed federalnym prawem pracy. Większość pracowników pracujących w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w tym w strefach wolnocłowych, jest zatrudniona na stałą umowę o prace. Podejmując prace w ZEA wskazane jest zawarcie umowy pisemnej.

Firmy i instytucje zostały zobowiązane przez rząd do płacenia wynagrodzenia pracownikom za pośrednictwem banków. Od stycznia 2011 roku Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych ZEA wprowadziło minimalne stawki płac dla różnych kategorii pracowników.

Szczegóły na zezwolenia na wjazd w celu podjęcia zatrudnienia: https://www.abudhabi.ae/portal/public/en/business/labour_law_and_employment/work_entry_permits1?_adf.ctrl-state=s4499m72y_61&_afrLoop=1338201019558602

Usługi związane z pracą i zatrudnieniem w ZEA: http://www.government.ae/web/guest/all-services?categoryId=106

Prawo pracy i zatrudnienie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich: https://www.abudhabi.ae/portal/public/en/business/labour_law_and_employment?_adf.ctrl-state=vj6xeba68_68&_afrLoop=1422813584896312

 

W poniższym pliku znajduje się lista agencji pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich:
Pliki do pobrania

ZEALista agencji pracy
pdf | 80.43 KB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert