Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  Elementarz Kuwejtu

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Redakcja | 2018-02-16 08:05:43
  kuwejt, gospodarka, biznes, klimat

  Kuwejt należy do 10 największych producentów i eksporterów ropy naftowej na świecie.

  Źródło: PAP/EPA

   

  Informacje podstawowe

  • Stolica: Kuwejt
  • Powierzchnia: 17,8 tys. km kw.
  • Położenie: Azja Południowo-Zachodnia, Półwysep Arabski nad Zatoką Perską i na 10 wyspach w Zatoce Perskiej
  • Liczba ludności: 3,4 mln
  • Gęstość zaludnienia: według różnych źródeł od 145 do 180 osób/km kw.
  • Waluta: dinar kuwejcki (KWD) = 1000 fils

   

  Kuwejt w latach 1899-1961 pozostawał w strefie wpływów brytyjskich, aż do uzyskania niepodległości 19 czerwca 1961 roku.

   

   

  Za Kuwejtczyków uznaje się potomków rodzin osiadłych w granicach obecnego Kuwejtu przed 1920 r., obecnie stanowią ok. 45 proc. ogółu. Pozostali to imigranci z innych krajów arabskich (ok. 35 proc.) i Azji Południowej. W Kuwejcie żyje też 1,3 mln obcokrajowców, przeważnie to tania siła robocza.

   

  Ludność skupia się głównie na wybrzeżu Zatoki Perskiej. Kuwejt charakteryzuje wysoki stopień urbanizacji - w miastach żyje 96,3 proc. ludzi. Największe aglomeracje to: Kuwejt, As-Salimija, Hawalli, Al-Dżahra, Al-Ahmadi, Asz-Szuajba.

   

  Większość ludności zawodowo czynnej pracuje w usługach i przemyśle, a w rolnictwie jedynie 1,7 proc. Blisko 70 proc. zatrudnionych to cudzoziemcy. Aż 95 proc. pracujących Kuwejtczyków zatrudnia sektor publiczny.

   

  Przeciętna długość życia mężczyzn wynosi 76 lat, a kobiet – 78.

   

  Religia

  Islam wyznaje 85–90 proc. ludności. 45 proc. to sunnici, 30 proc. szyici i 10 proc. – pozostali. W kraju mieszkają też wyznawcy innych religii: katolicy, prawosławni, protestanci, anglikanie oraz wyznawcy hinduizmu i parsyzmu.

   

  Język

  Językiem urzędowym jest arabski, ale powszechnie używa się również angielskiego.

   

  Ustrój i władza

  Kuwejt jest konstytucyjnym emiratem dziedzicznym (księstwem). Główną rolę odgrywa emir - głowa państwa, wokół którego skoncentrowana jest władza.

   

  Władzę wykonawczą sprawuje rząd kierowany przez premiera, którym jest następca tronu. Władza ustawodawcza spoczywa w rękach emira i Zgromadzenia Narodowego (Madżlis al-Umma) - 50 członków częściowo wybieranych, a częściowo wyznaczanych przez emira.

   

  Głównym źródłem prawa jest szari’at. Działalność partii politycznych jest zabroniona, a ich funkcję spełniają nieformalne bloki wyborcze.

   

  Administracja

  Kraj dzieli się na sześć muhafaz.

   

  Różnice kulturowe

  Ze względu na panujące w Kuwecie muzułmańskie normy religijne i obyczajowe, zaleca się odpowiedni strój w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet.

   

  Nie powinny one nosić zbyt krótkich sukienek, szortów czy ubrań z dużym dekoltem. W czasie miesięcznego postu ramadan nie wolno w miejscach publicznych (od wschodu do zachodu słońca) jeść, pić i palić tytoniu, a nawet żuć gumy do żucia. Nie należy także samodzielnie, bez przewodnika, wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy. W miejscach publicznych lepiej nie okazywać uczuć.

   

  Co warto wiedzieć

  Walutę można wymieniać w kantorach i bankach; przy wymianie pieniędzy trzeba mieć wizę i paszport. Nie zezwala się na zakładanie rachunków bankowych bez okazania wizy pobytowej.

   

  W Kuwejcie zagrożenie przestępczością pospolitą jest znikome, ale jest umiarkowane ryzyko wystąpienia zamachów terrorystycznych. 26 czerwca 2015 r. doszło do samobójczego zamachu bombowego na szyicki meczet Imama Al-Sadika, w którym zginęło 27 osób. Był to pierwszy zamach terrorystyczny w tym kraju od ponad dwudziestu lat.

   

  Przed przyjazdem wskazane jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, a szczepienia ochronne nie są wymagane. Podstawowe lekarstwa można kupić bez recepty.

   

  Obywatele polscy podlegają obowiązkowi wizowemu. O wizę można się ubiegać w Ambasadzie Kuwejtu w Warszawie. Obywatele polscy mogą również otrzymać wizę w celu turystycznym na okres do trzech miesięcy na lotnisku w Kuwejcie, bez uprzednich formalności. Do jej uzyskania niezbędny jest paszport, ważny co najmniej sześć miesięcy.

   

  Do Kuwejtu nie zostaną wpuszczone osoby, które mają w paszporcie jakiekolwiek ślady pobytu w Izraelu. Opłata za wystawienie wizy wynosi 3 KWD (około 37 zł).

   

  Nie ma możliwości przedłużenia lub zmiany sposobu wykorzystania wizy turystycznej (visit visa) dla innego rodzaju pobytu (np. w przypadku zamiaru podjęcia pracy) bez wcześniejszego opuszczenia terytorium Kuwejtu.

   

  Polskie paszporty tymczasowe, z wyjątkiem wystawionych przez Ambasadę RP dla osób zamieszkałych w Kuwejcie, nie uprawniają do wjazdu na terytorium Kuwejtu.

   

  Samotnie podróżującym kobietom do lat 40 władze kuwejckie mogą odmówić wydania wizy, mimo iż w ostatnich latach nie odnotowano takich przypadków w odniesieniu do obywatelek Polski (zaleca się wcześniejszy kontakt z Ambasadą Kuwejtu w Warszawie).

   

  W Kuwejcie cudzoziemcy mogą poruszać się bez ograniczeń, z wyjątkiem stref wojskowych, rejonów eksploatacji złóż ropy naftowej, zakładów energetycznych i przepompowni wody. Wykonywanie fotografii w tych strefach, a także w sąsiedztwie instytucji państwowych i placówek dyplomatycznych zagrożone jest karą grzywny i zatrzymaniem.

   

  Międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce jest akceptowane przez trzy miesiące w przypadku cudzoziemców przebywających w Kuwejcie na podstawie wiz turystycznych. Cudzoziemcy przebywający na podstawie wiz pobytowych, legitymujący się prawem jazdy swego kraju i mający wyższe wykształcenie mogą uzyskać kuwejckie prawo jazdy ważne we wszystkich krajach Zatoki Perskiej (w przypadkach wątpliwych sugerowany jest kontakt z przyszłym pracodawcą).

   

  Nie ma ograniczeń w wwozie waluty do Kuwejtu. Zabronione jest wwożenie alkoholu, wędlin i innych przetworów z mięsa wieprzowego, materiałów pornograficznych, narkotyków, środków psychotropowych, sterydów, a bez specjalnego zezwolenia - broni i amunicji.

   

  Przydatne informacje

  • Banki czynne są od niedzieli do czwartku. Nie zezwala się na zakładanie rachunków bankowych bez okazania wizy pobytowej.
  • Walutę można wymieniać w kantorach i bankach, przy wymianie pieniędzy niezbędne jest okazanie wizy i paszportu.
  • Wolne dni od pracy to piątek i sobota.

   

  Kuwejt w międzynarodowych organizacjach

  ONZ, Liga Arabska (AL – Arab League), Światowa Organizacja Handlu (WTO), Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF), Arabski Fundusz Walutowy (AMF), Międzynarodowy Bank Rekonstrukcji i Rozwoju (IBRD), Międzynarodowy Bank Rozwoju (IDB), Organizacja Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC), Organizacja Arabskich Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OAPEC), Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA), Panarabska Strefa Wolnego Handlu (GAFTA), Rada Współpracy Państw Zatoki (GCC) - w ramach powołanej w 1981 r. RWPZ funkcjonuje strefa wolnego handlu (od 1983 r.) i unia celna (od 2003 r.).

   

  Kuwejt podpisał z USA umowę TIFA (Trade and Investment Framework Agreement). Jest też sygnatariuszem porozumienia ramowego w zakresie współpracy ekonomicznej, handlowej, inwestycyjnej i technicznej z Chinami.

   

  Kontakty

  Kuwejckie instytucje publiczne

  Kuwejckie instytucje pozarządowe, przetargi:

   

  Prasa: Warunki geograficzne i klimat

   

  Źródło: PAP/EPA

   

  Warunki geograficzne i klimat

  Kuwejt jest nizinny (wysokość dochodzi do 306 m n.p.m. w zachodniej części) i pustynny - na północy znajduje się pustynia kamienista, a na południu - piaszczysta.

   

  W niektórych miejscach są bagna, ale nie ma stałych rzek. Występują za to suche doliny - wadi.Wody artezyjskie w oazach i odsolona woda morska stanowią podstawę zaopatrzenia ludności w wodę. Roślinność jest pustynna.

   

  Wybrzeże Zatoki Perskiej jest płaskie, piaszczyste, z licznymi przybrzeżnymi wysepkami i rafami koralowymi. Rafy obumierają jednak z powodu zanieczyszczenia wód.

   

  Panuje tu klimat zwrotnikowy kontynentalny, wybitnie suchy. Średnia temperatura w styczniu wynosi 13°C, a w lipcu 37°C, maksymalnie może dochodzić do 48°C.

   

  Średnia roczna suma opadów to ok. 130 mm. Od grudnia do marca mogą padać ulewne deszcze, a w lecie wiać silne wiatry, bywają też burze pyłowe.

   

  Gospodarka

  Kuwejt ma niewielką, ale bogatą, względnie otwartą gospodarkę. Główne bogactwa naturalne – obok ropy – to gaz, a także duże zasoby ryb i krewetek.

   

  Głównym bogactwem kraju jest ropa naftowa. Jej zasoby szacuje się na ok. 102 mld baryłek, czyli ok. 6 proc. światowych rezerw. Kuwejt jest członkiem OPEC. Kraj jest też wśród 10 największych producentów i eksporterów ropy na świecie. Przemysł naftowy odpowiada za połowę PKB oraz ok. 94,4 proc. przychodów budżetu państwa. Mimo spadku cen ropy naftowej, przewiduje się, że PKB Kuwejtu wzrośnie w 2015 roku o 3 proc., a państwo zdeterminowane jest do zwiększenia wydobycia z 3 mln do 4 mln baryłek na dzień do 2020 r.

   

  W zestawieniu Doing Business 2015 kraj znalazł się na 86. pozycji, dużo niższej niż w roku poprzednim (79). W 2010 r. wprowadzono pierwszy plan pięcioletni o budżecie 104 mld dol. na cel rozbudowy infrastruktury i dywersyfikacji gospodarki. Niemniej jednak, zmiany przebiegały powoli, założenia nie zostały osiągnięte.

   

  W 2015 r. ogłoszono nowy plan 5-letni o podobnych celach, tym razem ustrukturyzowany operacyjnie poprzez kilka strategicznych mega-planów oraz z większym nastawieniem na prywatyzację gospodarki. Strategia długoterminowa zakłada, że do roku 2035 Kuwejt ma stać się międzynarodowym centrum handlowym i finansowym.

   

  Dane makro

  2009

  2010

  2011

  2012

  2013

  2014

  Populacja

  2850102

  2991580

  3124705

  3250496

  3368572

  3479371

  Nominalny PNB per capita, PSN (USD)

  85380

  79870

  83720

  86870

  87700

  ..

  Płodność (urodzenia na 1 kobietę)

  2,683

  2,673

  2,652

  2,626

  2,6

  ..

  PKB nominalny (mld USD)

  105,9

  115,4

  154

  174

  175,8

  ..

  Wzrost PKB (% rocznie)

  -7,1

  -2,4

  9,6

  6,6

  1,5

  ..

  Inflacja, deflator PKB (% rocznie)

  -17,2

  11,2

  17,2

  7,5

  0,9

  ..

  Rolnictwo (% PKB)

  ..

  0,417

  0,407

  0,332

  0,323

  ..

  Przemysł (% PKB)

  ..

  61,046

  67,430 69,083 67,188 ..

  Usługi (% PKB)

  ..

  38,537

  32,164

  30,585

  32,489

  ..

  Eksport (% PKB)

  59,469

  66,673

  73,220

  74,733

  71,560

  ..

  Import (% PKB)

  29,395

  30,355

  25,900

  26,280

  26,547

  ..

  Czas poświęcony na założenie firmy (liczba dni)

  35

  35

  32

  32

  32

  31

  Wydatki na wojsko (% PKB)

  3,974

  3,7561

  3,501

  3,414

  3,312

  ..

  Użytkownicy internetu (na 100 osób)

  50,8

  61,4

  65,8

  70,5

  75,7

  78,7

  BIZ wpływające (mln USD)

  1113

  1304

  3259

  2873

  1,434

  4,86

  źródło: Bank Światowy

   

  Perspektywiczne branże

  • sektor naftowy: usługi EPC, inżynieria budowlana i konstrukcyjna, doradztwo w dziedzinie ochrony środowiska, dostarczanie systemów kontroli i instrumentaryzacji, secondary recovery systems, eksport sprzętu wiertniczego i innego związanego z wydobyciem i obróbką ropy naftowej i gazu ziemnego;
  • branża budowlana: podwykonawstwo przy konstrukcjach infrastrukturalnych, eksport sprzętu, narzędzi i materiałów;
  • branża pojazdów: eksport ciężarówek i naczep (Kuwejt jest głównym dostawcą usług logistycznych i łańcucha dostaw do Afganistanu i Iraku), jachtów, samolotów cywilnych i helikopterów dla celów rolniczych, sanitarnych i pożarniczych;
  • branża medyczna: dostawy sprzętu medycznego, leków i produktów medycznych, pozyskiwanie klientów turystyki medycznej (w niektórych przypadkach wyjazdy dla Kuwejtczyków sponsorowane są nawet przez państwo) zwłaszcza w zakresie leczenia otyłości, cukrzycy i nowotwrów, dostarczanie know-how, technologii i specjalistów zwłaszcza w zakresie leczenia laserowego, nanotechnologii, medycyny molekularnej, badań labolatoryjnych, ortopedii, okulistyki, kardiologii, onkologii, radiologii, radioterapii, psychoterapii, informacji o zdrowym trybie życia, podwykonawstwo konstrukcji i wystroju szpitali i klinik; szerokie możliwości zawiązania partnerstw publiczno-prywatnych w tej branży;
  • bezpieczeństwo: eksport urządzeń nadzoru, geoprzestrzennej łączności wywiadowczej, czujników, systemów bezpieczeństwa i kontroli, sprzętu wykorzystywanego na punktach kontroli, materiałów wybuchowych i EOD, systemów wykrywania przemytu, w tym systemów skanujących, usług doradczych w zakresie planowania bezpieczeństwa, technologii bezpieczeństwa rafinerii, portów i elektrownii, hardware i software wspierającego w pełni zintegrowany system C4ISR, systemów nadzoru morskiego, systemów monitorowania o dalekim zasięgu i systemów pokładowych;
  • ICT: dostarczanie technologii umożliwiających rozwój sieci 3G i 4G i infrastruktury światłowodowej, eksport okablowania, hardware, software, rozwiązań zarządzania telekomunikacją; dostęp zazwyczaj poprzez przetargi publiczne, w których wymagane jest posiadanie lokalnego partnera;
  • ochrona środowiska: dostarczanie technologii, sprzętu i usług oczyszczania wody i gleby, zarządzania, utylizacji i recyklingu odpadów (w tym odpadów szczególnie niebezpiecznych), monitoringu emisji szkodliwych substancji, systemów zarządzania danymi chemicznymi i środowiskowymi, oferowanie szkoleń i doradztwa;
  • branża spożywcza i rolnictwo: dostawy produktów mleczarskich, mięsa i wyrobów mięsnych (drobiowych i wołowych), przetworów warzywnych, świeżych i mrożonych owoców, soków i koncentratów owocowych, wyrobów piekarniczych i cukierniczych, w tym czekoladowych, transfer technologii przetwórstwa żywności, maszyn i urządzeń dla małych zakładów produkcyjnych, m.in. piekarniczych i cukierniczych oraz tworzenie joint ventures w tej dziedzinie, dostarczanie sprzętu i technologii rolniczych, irygacyjnych i ogrodniczych;
  • branża meblarska i design: eksport mebli biurowych, szpitalnych, hotelowych i domowych, materiały i stolarka budowlana, design przemysłowy;
  • przemysł metalurgiczny: dostawy metali i wyrobów z metali nieszlachetnych, wyrobów z metali kolorowych, zwłaszcza miedzi, konstrukcji przemysłowych (kątowniki, profile, rury itp. dla przemysłu naftowego i gazowego, szyny kolejowe), tworzenie joint ventures w zakresie dystrybucji i sprzedaży artykułów hutniczych;
  • pozostałe: produkty chemiczne, tworzywa sztuczne, wyroby gumowe i szklane, ceramika, kosmetyki (zwł. perfumy i wody toaletowe), szkło budowlane i dekoracyjne, panele, płytki ceramiczne, włókna syntetyczne, opony samochodowe.

   

  Źródło: PAP/EPA

   

  Polska - Kuwejt

  Ponad 99 proc. importu z Kuwejtu do Polski stanowią tworzywa sztuczne i wyroby z nich; kauczuk i wyroby z kauczuku. Branża wciąż jest najbardziej perspektywiczna ze względu na import.

   

  Wymiana handlowa między Polską a Kuwejtem

   

  2009

  2010

  2011

  2012

  2013

  2014

  Eksport (mln USD)

  36

  28

  37

  54

  55,5

  68,8

  Import (mln USD)

  0, 49

  1,8

  1,2

  3,7

  3,7

  3,4

  Dynamika eksport (%)

  89

  76

  133

  147

  103

  124

  Dynamika import (%)

  210

  369

  68

  304

  100

  90

   

  Dla biznesu

  Zgodnie z artykułem 23 Kuwejckiego Kodeksu Handlowego, strony inne niż obywatele Kuwejtu nie mogą przeprowadzać żadnych przedsięwzięć biznesowych na terenie Kuwejtu, o ile nie mają kuwejckiego partnera. Udział kuwejckiego partnera nie może być mniejszy niż 51 proc. Artykuł 24 tego samego kodeksu wskazuje, iż otwarcie oddziału w Kuwejcie możliwe jest wyłącznie po podpisaniu umowy z kuwejckim agentem.

   

  Od 2001 r. zezwolono na 100-proc. własność komercyjną w Kuwejcie przez podmioty zagraniczne w wybranych sektorach gospodarki. Chodzi o projekty infrastrukturalne (woda, elektryczność, gospodarka odpadami, komunikacja), firmy inwestycyjne, ubezpieczeniowe i brokerskie, IT, szpitale i farmacja, transport powietrzny, naziemny i morski, turystyka, hotelarstwo, rozrywka, projekty kulturalne, projekty związane z marketingiem i informacją (oprócz gazet i wydawnictw), gospodarka przestrzenna i budownictwo mieszkaniowe, logistyka, przedsięwzięcia środowiskowe.

   

  Projekty dotyczące poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu nie są dostępne dla firm zagranicznych.

   

  W ostatnich latach wprowadzono zasady utrudniające wejście nowych firm na lokalny rynek, podwyższając minimalny, kapitał założycielski i stawki wydawania licencji handlowych. Procedura założenia firmy, stawki i inne szczegóły opisane są w raporcie Banku Światowego Doing Business 2015.

   

  W Kuwejcie istnieje specjalna strefa ekonomiczna, strefa wolnego handlu - Kuwait Free Trade Zone. Do tej pory jednak zdecydowana większość firm w niej działających to firmy kuwejckie. Na pewien czas wstrzymano wydawanie licencji do operowania w niej w związku z nieścisłościami prawnymi. Od 2013 r. procedurę wznowiono.

   

  Rodzaje firm

  • spółka z o.o.
  • Closed Joint Stock Company (KSC Closed)
  • spółka akcyjna (Joint Stock Company)

  Założenie spółki z o.o. jest stosunkowo łatwą procedurą trwającą ok. trzech miesięcy, strony inne niż obywatele Kuwejtu mogą posiadać do 49 proc. udziałów firmy (o ile profil działalności firmy nie wpisuje się w branże, dla których zezwolono na 100 proc. własność zagraniczną). Wymagania co do struktury udziałowej są takie same w spółce KSC Closed. Założenie tego typu firmy może trwać do sześciu miesięcy.

   

  Obcokrajowcy od 1999 r. mogą też posiadać i nabywać, w ograniczonej ilości, akcje spółek akcyjnych. Konkretny poziom max. Udziału jest jednak wciąż przedmiotem dyskusji władz ustawodawczych.

   

  Zgodnie z Artykułem 57 Kuwejckiego Prawa Spółek Handlowych, firmy typu joint venture nie posiadają osobowości prawnej. Firmy tego typu mogą prowadzić działalność gospodarczą poprzez wspólne przedsięwzięcia ze stroną trzecią. Konieczne jest, by partnerem w przedsięwzięciu był przedsiębiorca kuwejcki, który musi wystawić gwarancję na partnera nie-kuwejckiego. Działanie agencji handlowych w Kuwejcie regulowane jest przez prawo numer 36 Zbioru Regulacji Agencji Handlowych oraz artykułów 260-296 Kuwejckiego Kodeksu Handlowego.

   

  Jako agenci handlowi w Kuwejcie nie mogą występować obcokrajowcy. Ponadto, musi występować bezpośredni związek między kuwejckim agentem, a zagranicznym partnerem.

   

  Kontrakt dystrybutorski uznawany jest również za kontrakt agencji handlowej. Forma agencji handlowej jest bardzo często wybierana przez inwestorów zagranicznych (działania biznesowe z Kuwejcie nie mogą być bezpośrednio prowadzone przez obcokrajowców). To stosunkowo szybka metoda rozpoczęcia działalności biznesowej w pełnym formacie, w stosunku do długotrwałej procedury złożenia firmy.

   

  Przedstawicielem handlowym może być wyłącznie kuwejcka osoba fizyczna lub kuwejcka osoba prawna zaangażowana w reprezentację interesów firmy. Zazwyczaj, zakres działania przedstawiciela jest bardziej ograniczony niż zakres działania agenta handlowego.

   

  Ciekawą możliwością na wejście inwestora zagranicznego jest też forma Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.Organem odpowiedzialnym za implementację przedsięwzięć publiczno-prywatnych jest Kuwejcki Urząd ds. Projektów Partnerskich.

   

  Sposoby wejścia na rynek Kuwejtu

  • założenie firmy,
  • utworzenie joint venture,
  • asygnowanie kuwejckiego agenta handlowego,
  • asygnowanie przedstawiciela handlowego.

   

  Źródło: PAP/EPA

  Podatki

  Zarówno kuwejckie, jak i zagraniczne osoby fizyczne oraz kuwejckie firmy nie są objęte podatkiem dochodowym. Firmy zagraniczne operujące w Kuwejcie podlegają jednak takiemu opodatkowaniu. Od 2008 r. stosowana jest stała 15 proc. stawka podatku ryczałtowego od zarobków powyżej 5 tys. 250 KD rocznie.

   

  Zyski z obrotu papierami wartościowymi na KSE są zwolnione z opodatkowania. Ponadto, podatek u źródła występuje wyłącznie w postaci wymogu dla funduszy inwestycyjnych, depozytariuszy inwestycyjnych oraz firm zarządzających portfelami dla podmiotów zagranicznych do odliczenia 15 proc. (lub odpowiedniej, innej stawki stosowanej w ramach umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania) od udziału podmiotu zagranicznego w zyskach i dywidendach.

   

  Wszystkie instytucje rządowe, podmioty i osoby dokonujące płatności na rzecz osób, z którymi zawarły kontrakty, umowy lub z którymi przeprowadzają transakcje, zobowiązane są dodatkowo do stworzenia 5 proc. rezerwy takich płatności, jako podatek retencyjny. Strony mogą odzyskać zatrzymane pieniądze, ale tylko po przedstawieniu zwolnienia z retencji podatkowych, wydane przez organ podatkowy.

   

  Inne podatki i opłaty

  • zakat: Zgodnie z Ustawą Zakat nr 46 na rok 2006, zakat (danina wynikająca z zasad islamskiego szariatu) jest pobierany od wszystkich kuwejckich spółek KSC Closed i Joint Stock w wysokości 1 proc. ich rocznego zysku netto. Nie jest pobierany od w pełni zagranicznych firm
  • wkład w Kuwejcką Fundację na rzecz Rozwoju Nauki (KFAS): każda kuwejcka spółka KSC Closed i Joint Stock zobowiązana jest do płacenia 1 proc. zysku netto do KFAS, która powstała w celu wsparcia edukacji studentów i naukowców oraz rozwoju działalności badawczej w kraju
  • podatek na wsparcie kuwejckiej siły roboczej: Krajowe Prawo Wsparcia Siły Roboczej (ustawa nr 19 z 2000 r.) zostało uchwalone w celu wspierania i zachęcania kuwejtczyków do pracy w sektorze pozarządowym. Ustawa zobowiązuje rząd do podziału kosztów szkolenia siły roboczej. Na pokrycie tych kosztów, (publiczne) spółki kapitałowe notowane na KSE muszą płacić podatek w wysokości 2,5 proc. rocznego zysku netto

  W Kuwejcie rozważa się też wprowadzenie podatku od wartości dodanej (VAT), co bardzo popiera Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Polska i Kuwejt podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

   

  Cła

  W związku ze zunifikowaną taryfą celną krajów RWPZ, zewnętrzna stawka celna dla większości towarów importowanych wynosi 5 proc. Wyjątek od tej reguły stanowią niektóre podstawowe produkty spożywcze, leki i niektóre inne produkty medyczne, które są wolne od cła. Wyroby tytoniowe są oceniane obowiązek 100 proc.

   

  Wykaz stawek dla firm z UE można znaleźć w bazie danych rynkowych Komisji Europejskiej. Taryfa celna na handel pomiędzy krajami RWPZ jest zdecydowanie niższa, stawka jest często zerowa. Import (a nawet wwóz w celach prywatnych) alkoholu i innych produktów niezgodnych z zasadami szari’a jest surowo zakazany.

   

  Licencje

  Zagraniczne firmy przed rozpoczęciem eksportu do Kuwejtu muszą otrzymać licencję importową od Ministerstwa Handlu i Przemysłu Kuwejtu oraz zarejestrować się w Kuwejckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej (KCCI). Licencje są ważne przez jeden rok, są odnawialne i pozwalają na wielokrotny wwóz importowanych produktów.

   

  Wymagane są też pozwolenia na przywóz maszyn i części zamiennych, które wydawane są przez Komisję Rozwoju Przemysłowego Ministerstwa Handlu i Przemysłu. Różne inne ministerstwa i agencje wydają licencje dla produktów, takich jak: broń palna, materiały wybuchowe, środki farmaceutyczne i dzikie lub egzotyczne zwierzęta.

   

  Niezbędne dokumenty przewozowe

  • faktura handlowa,
  • świadectwo pochodzenia towaru,
  • lista ładunkowa,
  • dokument załadunkowy,
  • lotniczy list przewozowy.

  Uwaga: Niektóre produkty wymagają dodatkowych dokumentów, jak certyfikat Halal czy świadectwo zdrowia.

   

  Zamówienia publicze

  Kuwejckie Prawo Przetargów Publicznych stanowi, że każde zamówienie rządowe, którego wartość przekracza 5 tys. KWD (ok. 16,6 tys. dol.), musi przyjąć formę jawnego przetargu prowadzonego przez Centralną Komisję Przetargową, aby zapewnić konkurencyjne ceny zakupu. Oferent musi być kuwejcką osobą prawną lub fizyczną.

   

  Zagraniczny oferent może złożyć wniosek do przetargu, wyłącznie jeśli posiada kuwejckiego partnera lub agenta. Jednak musi on spełniać określone warunki ustanowione przez Centralną Komisję Przetargową. Przetargi na potrzeby Ministerstwa Obrony nie rządzą się tymi prawami. Zazwyczaj są bardziej elastyczne niż Prawo Przetargów Publicznych, nie są dostępne publicznie.

   

  Przedsiębiorstwa poszukujące informacji o przetargach nie tylko w Katarze, lecz w całym regionie Zatoki Perskiej, mogą skorzystać z portalu GSPX (GCC Subcontracting and Partnership Exchange), który umożliwia również zarejestrowanie się jako poddostawca/ podwykonawca (warunkiem jest jednak rejestracja przedsiębiorstwa w jednym z państw RWPZ).

   

  Pomoc dla zagranicznych firm

  Za promocję inwestycji w Kuwejcie na szczeblu administracji rządowej odpowiedzialny jest Urząd ds. Promocji Inwestycji Bezpośrednich (KDIPA) założony w 2013 r. W ramach KDIPA skrócono okres trwania procedur licencyjnych dla przedsiębiorstw do max. 30 dni. KDIPA oferuje szereg usług dla inwestorów zagranicznych, w tym: tzw. one-stop-shop we współpracy z innymi instytucjami publicznymi, oferowanie udogodnień inwestycyjnych dla partnerstw publiczno-prywatnych, ułatwianie projektów prywatyzacyjnych.

   

  Państwo oferuje też:

  • prawo do maksymalnie 10 lat zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych dla nowych inwestorów (jednakże deklaracja podatkowa jest wymagana corocznie bez wyjątku),
  • prawo 100 proc. własności firmy, oddziału firmy lub przedstawicielstwa handlowego w Kuwejcie,
  • zwolnienia z szeregu opłat celnych; takie uprzywilejowanie wymaga wcześniejszego złożenia podania koncepcyjnego z wyjaśnieniem profilu działalności firmy oraz dopasowania do kryteriów,
  • zwolnienie z opłat celnych na import sprzętu,
  • ułatwienia w zatrudnieniu zagranicznych specjalistów w konkretnej firmie,
  • gwarancja przeciwko wywłaszczeniu bez kompensaty,
  • zapewnienie prawa do repatriacji zysków,
  • ochrona poufności informacji inwestycyjnych, z systemem kar dla urzędników państwowych, którzy ujawniają te dane osobom nieupoważnionym.

  Stopień nadania powyższych przywilejów zależy od spełnienia kryteriów takich jak: kreacja miejsc pracy dla Kuwejtczyków, edukacja i szkolenia dla Kuwejtczyków, transfer technologii, potencjalny wzrost wolumenu eksportu z Kuwejtu, przyczynienie się do dywersyfikacji gospodarki.

   

  Innych możliwości daje Kuwejcka Strefa Wolnego Handlu (KFTZ). Działalność na jej obszarze odbywa się na następujących zasadach: wyłączenie z obowiązku płacenia podatków dochodowych, swobodne przekazywanie dochodów firmy za granicę, wyłączenie z restrykcji eksportowych i importowych (oprócz handlu produktami zakazanymi takimi jak np. alkohol) oraz możliwość obejmowania własności firmy o jakimkolwiek, legalnym profilu działania w 100 proc. przez podmioty zagraniczne.

   

  Usługi oferowane przez władze strefy to: m.in. ułatwienia w uzyskaniu licencji na określoną działalność gospodarczą (wydawana przez ministerstwo handlu), możliwość pośredniczenia w poszukiwaniu pracowników, sprawna realizacja formalności dotyczących wizy pobytowej i wjazdowej oraz możliwość korzystania na miejscu z usług bankowych, finansowych i doradczych.

   

  Od 2013 r. istnieje też Kuwejcki Narodowy Fundusz Na Rzecz Rozwoju MSP (Kuwait National Fund for SMEs Development).

   

  Uwagi praktyczne

  • Wwóz alkoholu nawet w niewielkich ilościach i w celach prywatnych jest surowo zabroniony. Zabrania się też wwożenia jakichkolwiek materiałów prezentujących nawet umiarkowaną nagość, w tym gazet czy materiałów promocyjnych. Nie należy również przywozić przedmiotów kultu innych niż związanych z islamem (np. wisiorków w kształcie krzyża).
  • Firmy kuwejckie w kontaktach z partnerami zagranicznymi zazwyczaj wymagają gwarancji wyłączności na sprzedaż ich towarów oraz reprezentowanie firm.W tym kontekście kluczową decyzją jest więc wybór odpowiedniego kuwejckiego partnera. Współpraca może przyjąć formę zależności wyłącznie handlowej: importer kuwejcki – polski producent, ale również głębszej, tj. poprzez podpisanie umowy o reprezentowaniu (agencyjnej). Silny, dynamiczny i posiadający znaczące doświadczenie w konkretnej branży kuwejcki partner jest z pewnością gwarancją dobrego rozwoju współpracy.
  • Poczucie wspólnoty u Kuwejtczyków, jak ogólnie u Arabów jest bardzo silne. Dlatego robienie interesów zależy przede wszystkim od dotarcia do ludzi powiązanych rodzinnie lub religijnie z władzą. Dobre kontakty, zwłaszcza w sferach władzy, to podstawa powodzenia w interesach. Bardzo ważnym czynnikiem w kontaktach biznesowych są przyjacielskie i bardzo osobiste stosunki. Arabowie źle się czują w formalnych układach, stąd zawieranie przyjaźni z innymi ludźmi to droga do powodzenia w interesach.
  • Określenie terminu na podjęcie decyzji najczęściej przynosi wręcz odwrotny skutek. Kuwejtczycy mają czas i bywa, że wracają do sprawy nawet po kilku miesiącach. Nie można się dać zwieźć pochwałom i komplementom. Entuzjazm dla naszej propozycji nie oznacza akceptacji, podobnie jak chłodne przyjęcie, nie oznacza odrzucenia. Trzeba po prostu cierpliwie poczekać. W rozmowach ważną rolę odgrywają emocje. Arabowie uważają, że wyraźne okazywanie uczuć, czyli mówienie np. podniesionym głosem, czy żywa gestykulacja jest oznaką szczerości i zaangażowania.
  • Kuwejt nie utrzymuje formalnych stosunków dyplomatycznych z Izraelem. Do Kuwejtu nie zostaną wpuszczone osoby, które posiadają w paszporcie jakiekolwiek ślady pobytu w Izraelu. Nie należy też wspominać o kontaktach biznesowych z Izraelem.
  • Samotnie podróżującym kobietom do lat 40 władze kuwejckie mogą odmówić wydania wizy, mimo iż w ostatnich latach nie odnotowano takich przypadków w odniesieniu do obywatelek Polski (zaleca się wcześniejszy kontakt z Ambasadą Kuwejtu w Warszawie).

   

  Historia

  Od 633 roku tereny Kuwejtu znajdowały się w granicach kalifatu arabskiego. W latach 1258–1632 był najeżdżany przez Turków i Persów, a 1632 r. obszary te znalazły się pod formalnym panowaniem osmańskiej Turcji. Wcześniej, na początku XVI w. baza handlową założyli tu Portugalczycy.

   

  Od pocz. XVIII w. zaczęło się stałe osadnictwo arabskich plemion koczowniczych, którym od połowy XVIII w. przewodził ród As-Sabah. W tym czasie rozpoczęła się penetracja wybrzeża Kuwejtu przez brytyjską Kompanię Wschodnioindyjską, którą przerwała Turcja 1871, ustanawiając formalną zwierzchność sułtana nad Kuwejtem. W 1899 został zawarty tajny układ brytyjsko-kuwejcki o opiece, a 1914 układ o brytyjskim protektoracie nad Kuwejtem.

   

  W 1922 (traktat w Al-Ukajr) wytyczono granicę Kuwejtu z Arabią Saudyjską, tworząc strefę neutralną (1963 podzieloną między oba państwa), a 1923 — z Irakiem. W 1934 koncesję na poszukiwanie ropy naftowej otrzymały brytyjskie i amerykańskie towarzystwa, które utworzyły Kuwait Oil Company; później koncesje uzyskały także inni. Od 1946 eksploatuje się ropę na skalę przemysłową.

   

  W 1961 Kuwejt uzyskał niepodległość (do 1968 związany z Wielką Brytanią układem wojskowym), 1962 uchwalono konstytucję. Państwo przystąpiło do ONZ (1963). Od czasu uzyskania państwowości przez Kuwejt do jego terytorium zgłaszał pretensje Irak. Wobec zagrożenia swej niepodległości Kuwejt zgodził się na wprowadzenie oddziałów Ligi Państw Arabskich jako sił rozjemczych (1973 Irak uznał ostatecznie niepodległość Kuwejtu). Dochody uzyskiwane z wydobycia ropy naftowej pozwoliły Kuwejtowi na szybki rozwój gospodarczy i cywilizacyjny.

   

  Dobrobyt rdzennych mieszkańców Kuwejtu (za takich uznano potomków rodzin osiadłych w Kuwejcie przed 1920) w znacznym stopniu tworzyli masowo zatrudniani obcokrajowcy, którym jednak odmawiano przyznania obywatelstwa.

   

  Kuwejt zdobył silną pozycję w świecie arabskim, udzielając kredytów i pożyczek (m.in. 1967 po wojnie z Izraelem). W wojnie iracko-irańskiej 1980–88 wspierał Irak. W połowie 1990 stosunki Kuwejtu z Irakiem stały się bardzo napięte z powodu żądań Kuwejtu rozliczenia się Iraku z finansowego wsparcia w okresie wojny z Iranem. W VIII 1990 wojska irackie zaatakowały i zdobyły Kuwejt, a emir i rząd schronili się w Arabii Saudyjskiej. Irak ogłosił aneksję Kuwejtu, co spotkało się z powszechnym potępieniem światowej opinii publicznej. Rada Bezpieczeństwa ONZ zażądała natychmiastowego wycofania się Iraku z Kuwejtu. wobec braku reakcji wojska sprzymierzone (gł. USA) rozpoczęły wojnę nad Zatoką Perską, zakończoną sukcesem II 1991 i wyzwoleniem Kuwejtu. W 1992 ONZ zaaprobowała przesunięcie granicy iracko-kuwejckiej na korzyść Kuwejtu (otrzymał 120 km kw. roponośnego terenu oraz część irackiego portu Umm Kasr i pola naft. Ar-Rumajla).

   

  W 1992 przeprowadzono wybory do parlamentu (rozwiązanego przez emira 1986), w których zwycięstwo odniosła opozycja (i liberalna i fundamentalistyczna). Rząd Kuwejtu wydalił z kraju ok. 300 tys. Palestyńczyków (w większości obywateli Jordanii), uznanych za kolaborantów po opowiedzeniu się OWP po stronie Iraku. Wybory parlamentarne 1992, 1996, 1999 i 2003 pokazały wzrost siły opozycji antyrządowej (m.in. żądania zwiększenia kontroli parlamentu nad rządem, praw wyborczych dla kobiet - nadane 2005). W I 2006 Zgromadzenie Narodowe wybrało na 15. emira Kuwejtu Sabaha al-Ahmada al-Jabira al-Sabaha (po abdykacji niezdolnego do rządów poprzednika).

   

  Więcej na: encyklopedia.pwn.pl

   

  Źródła:

  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych,
  • Ministerstwo Gospodarki,
  • Wydawnictwo Naukowe PWN,
  • ONZ,
  • PAP,
  • PWN,
  • Bank Światowy.