Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNarodowa Strategia Rozwoju-UAE VISION 2021

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-07-05 12:38:39
analizy rynkowe

Przyszłość w ZEA - w co inwestować

 

Narodowe priorytety rozwoju ZEA są wyrażone w oficjalnej Wizji 2021, zgodnie z którą rząd koncentruje się na tematach stanowiących fundament rozwoju kraju. Pod ich kątem tworzone są specjalne strefy ekonomiczne (np. TwoFour54 lub Dubai Design District) oraz fundusze pomocowe (np. Khalifa Fund), które mają oferować ułatwienia oraz dofinansowanie dla firm chcących rozwijać się w priorytetowych dziedzinach, dając jednocześnie pracę młodym Emiratczykom.

Za priorytety wyznaczono następujące dziedziny:

Gospodarka oparta na wiedzy: władze podejmują duże wysiłki, aby ZAE zaistniały na mapie świata, jako jedno z centrów zaawansowanych technologii. Dobrym przykładem jest plan wysłania misji na Marsa w roku 2021. W porównaniu do większości krajów na świecie ZEA buduje zdywersyfikowaną gospodarkę od podstaw, bazując na potężnej bazie finansowej w postaci oszczędności oraz stałych, kontynuowanych przychodów ze sprzedaży ropy naftowej. W tej sytuacji ZEA praktycznie pomijają wyzwania reformowania i transformacji z tradycyjnych sektorów gospodarczych do nowych i koncentrują się od początku na implementowaniu najnowszych rozwiązań i rozwoju przyszłościowych gałęzi gospodarki.

Edukacja: jeszcze 10-15 lat temu ZEA nie posiadały żadnej placówki szkolnictwa wyższego o światowym standardzie i młodzi Emiratczycy oraz dzieci pracujących lokalnie obcokrajowców musiały wyjeżdżać na studia za granicę. Rozumiejąc potrzebę edukacji na najwyższym poziomie, koniecznej do zbudowania nowoczesnego społeczeństwa 21 wieku, władze ZEA poczyniły (i dalej kontynuują) wysiłki, aby sprowadzić do ZEA filie renomowanych uczelni światowych (przykładem jest Dubai Knowledge Village).

Ochrona zdrowia: tak jak w przypadku edukacji, światowej klasy system ochrony zdrowia jest budowany w ZEA od niedawna (np. w Dubai Healthcare City) i według wielu analiz zaspokojenie popytu przewidywanego w najbliższych latach wymaga potężnych inwestycji, zwiększenia liczby łóżek szpitalnych i specjalistów – szczególnie poza Dubajem i Abu Zabi (5 mniejszych emiratów).

„Zielone” technologie/infrastruktura: rządzący ZEA wyraźnie rozpoznają i artykułują potrzebę dywersyfikacji gospodarki i źródeł energii w kierunku energii odnawialnych. Jedną z głównych instytucji pracujących nad tego typu strategią i rozwiązaniami jest Masdar, który jest organizatorem i sponsorem wielu projektów badawczych jak np. CCS: re-utylizacja CO2 w procesie wydobycia ropy naftowej. ZEA buduje także 4 elektrownie atomowe, z których pierwsza ma wystartować w 2017 r.

Kolejnymi istotnymi tematami są także:

Bezpieczeństwo żywnościowe – ZEA z oczywistych powodów (klimat, teren) importuje 90% używanej żywności i wszelkie metody lepszego uniezależnienia się od zjawisk zewnętrznych są jednym z najważniejszych priorytetów. Stąd np. praca nad technologiami w kategorii „hydroponics”.

Energia słoneczna – pomimo bardzo słonecznego klimatu, to źródło energii nie jest jeszcze wykorzystywane zgodnie z teoretycznie ogromnym potencjałem. Wszelkie rozwiązania usprawniające wykorzystanie energii słonecznej powinny spotkać się z zainteresowaniem w Zatoce Perskiej w przyszłości.

Odsalanie wody – dostępność wody pitnej jest takim samym wyzwaniem jak produkcja żywności. Wszelkie nowe rozwiązania w zakresie odsalania wody na pewno spotkają się z wielkim zainteresowaniem.

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert