Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInnowacyjne technologie w ZEA

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-07-05 12:55:25
analizy rynkowe

Najbardziej innowacyjny kraj na świecie?

Rząd ZEA ogłosił rok 2015 “Rokiem Innowacji” oraz wyznaczył 7-letnią Narodową Strategię Innowacji, która ma spowodować, iż ZEA staną się jednym z najbardziej innowacyjnych krajów w skali globalnej do 2021 r. Strategia opiewa 7 głównych dziedzin, tzn.: energia odnawialna, transport, edukacja, zdrowie, technologia, woda, przestrzeń kosmiczna. Pierwszy etap aktywności prowadzących do osiągnięcia pożądanego wzrostu innowacyjności w dziedzinach głównych koncentruje się na 30 inicjatywach rządowych, które będą wprowadzane w przeciągu 3 najbliższych lat. Działania opiewają utworzenie nowych ram legislacyjnych, inkubatorów przedsiębiorczości, dokapitalizowanie instytucji dostarczających umiejętności eksperckich, wprowadzenie stymulantów rozwoju sektora prywatnego, innowacyjnych rozwiązań w strukturach rządowych, zwiększenie znaczenia międzynarodowego partnerstwa w zakresie B&R.

Jako wskaźnikowe ujęcie pożądanych rezultatów Strategii obrano osiągnięcie wydatków na B&R na poziomie 1,5% PKB (dziś- 0,5%), wzrostu realnego PKB sektora poza-naftowego o 5% (dziś-3,5%), 20 pozycji w rankingu Global Innovation Index (w roku 2013 było to 35 miejsce). Aktualny roczny poziom wydatków państwowych na innowacyjność to 14 mld AED (ok. 4 mld USD), z czego 7 mld AED (ok. 2 mld USD) przeznaczono na sektor B&R. W przeciągu najbliższych 7 lat wydatki te mają znacznie wzrosnąć.

Jednym z pierwszych realnych rezultatów przyjęcia nowej strategii jest wprowadzenie ram prawnych pozwalających na utworzenie „Innovation Hub” i „Creative Community” w specjalnej strefie ekonomicznej Dubai Technology and Media Free Zone (TECOM). „Innovation Hub” miałby zrzeszać przedsiębiorców i uczonych działających w dziedzinach technologii, nowych mediów, inteligentnej edukacji i nauk ścisłych. „Creative Community” natomiast byłby miejscem kreatywnych inspiracji dla designerów i artystów.

Kolejnym przedsięwzięciem jest organizacja Arab Innovation Summit, którego celem jest promocja innowacyjności w edukacji w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Na szczycie spotkają się ministrowie edukacji, nauki i teleinformatyki z krajów Arabskich.

Przyśpieszenie rozbudowy Masdar City, miasta korzystającego wyłącznie z odnawialnych źródeł energii jest następnym krokiem ku osiągnięciu założeń Narodowej Strategii Innowacji.

Innymi pro-innowacyjnymi przedsięwzięciami są: zapowiedź utworzenia inkubatora przedsiębiorczości dla innowacyjnych MŚP przez Khalifa Fund for Enterprise Development, porozumienie z Cambridge University o wyszkoleniu 60 lokalnych specjalistów do spraw innowacji, czy otworzenie funduszu na badania dotyczące gospodarki wodnej i gospodarki odpadami.

Przemysł kosmiczny

Plany rozwojowe ZEA sięgają dalej. ZEA przyjęły pozycję lidera w przemyśle kosmicznym w regionie Bliskiego Wschodu. Do tej pory zainwestowały ponad 18 mld AED (ok. 5 mld USD) w ten sektor. ZEA wysłały już 7 satelit na orbitę ziemską. Na 2021 r. planowana jest bezzałogowa misja na Marsa ZEA. Konstrukcja statku kosmicznego ma zostać wykonana w całości w ZEA. Coraz częściej podejmowany jest również temat budowy kosmodromu, który niejako dopełniałby inicjatywę Dubai Aerotropolis. ZEA podejmuje również temat inwestowania w komunikację satelitarną, zwłaszcza w zakresie obronności kraju. ZEA gościło Gulf Space and Satellite Forum w dniach 1-2.05.2015 r. Na listopad 2015 r. planowane jest forum kosmiczne organizowane przy współpracy z ONZ.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Profesjonalna usługa druku i konfekcji odzieży reklamowej i promocyjnej

Bodman to firma z 16 letnim doświadczeniem w zakresie produkcji i dostawy odzieży reklamowej i ga...
Polska - TUCHÓW 2021-04-07 Dodał: Bogusław Maniak Odzież, tekstylia, wyroby skórzane Zobacz ofertę

Katalogi stron internetowych

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-04 Dodał: Jacek Cukierski Handel Zobacz ofertę

MAPOWANIE TEMPERATURY URZĄDZEŃ

MAPOWANIE TEMPERATURY URZĄDZEŃ Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA wykonuje pomiary rozkładu i stab...
Polska - POZNAŃ 2021-03-14 Dodał: Julia Żarczyńska Biotechnologia, Przemysł farmaceutyczny, Farmacja i biotechnologia, Przemysł chemiczny i kosmetyczny Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert