Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZrównoważony rozwój/energia odnawialna i atomowa w ZEA

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-07-14 13:54:36
analizy rynkowe

Perspektywy rozwoju energetycznego ZEA

Dubaj i Abu Dhabi uplasowały się odpowiednio na 33 i 34 miejscu Sustainable Cities Index 2015, rankingu wiodących miast pod względem wykorzystania zasad zrównoważonego rozwoju. Miasta reprezentują pozycję wiodącą w regionie Bliskiego Wschodu. Ranking uwzględnia zaangażowanie społeczne, ekonomiczne i środowiskowe. Pomimo, iż miasta uplasowały się na wysokich pozycjach, czeka je wyzwanie utrzymania wysokich wskaźników zrównoważonego rozwoju w związku z przewidywanym zwiększeniem populacji miejskiej w ZEA o 80% do roku 2030. Szczególny wysiłek, zgodnie ze szczegółowymi wynikami rankingu, powinien być włożony w zaangażowanie środowiskowe, w tym: infrastrukturę transportową, gospodarkę wodną i gospodarkę odpadami, zanieczyszczenie powietrza, energię odnawialną.

Zużycie energii w ZEA rośnie w tempie 9% rocznie – 3 razy więcej niż średnia światowa. Dubai Electricity and Water Authority (DEWA) zainwestuje 30 mld AED w celu zwiększenia wydajności Parku Solarnego im. Szejka Mohammada Bin Rashid Al Maktoum. Park solarny jest jednym z największych projektów tego typu w regionie, z planowaną wydajnością 3000 MW do 2030 r. Zgodnie z Dubai Integrated Energy Strategy 2030 energia słoneczna będzie stanowić 15% wytwarzanej energii ogółem do 2030 r. DEWA chce również otworzyć Centrum Badawczo-Rozwojowe, na które przeznaczy 150 mln AED (ok 40 mln USD). Działalność centrum będzie się opierać nie tylko na energii słonecznej, lecz również na innych źródłach energii odnawialnej. Kolejnym projektem jest rozwój inteligentnej sieci energetycznej, dzięki której wzrośnie efektywność użytkowania energii. Zgodnie z nowymi standardami zmodernizowanych zostanie ok. 100 000 budynków w Dubaju. Planowane jest także zaopatrzenie wybranych budynków mieszkalnych w panele słoneczne oraz liczniki zużycia wody i energii. DEWA inwestuje również w Arabii Saudyjskiej, Turcji i Egipcie. Rola energii atomowej także nasila się. Do 2020 r. będzie stanowiła bowiem 25% całości energii produkowanej w ZEA, gdy ukończone zostaną wszystkie 4 budowane reaktory atomowe.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert