Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuOpieka zdrowotna w ZEA

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Pieniążek | 2016-02-04 07:45:06
opieka medyczna, zea/uae

Sektor opieki zdrowotnej w ZEA

Rozwój sektora opieki zdrowotnej w ZEA

 

Sektor opieki zdrowotnej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozwija się od uzyskania niepodległości w 1971 r. Od tego czasu infrastruktura służby zdrowia w kraju osiągnęła poziom zgodny z międzynarodowymi standardami. System opieki zdrowotnej w ZEA wymaga jednak postępujących reform i kontroli wydatków w związku ze wzrastającą imigracją, wysokim wskaźnikiem urodzeń, wzrostem poziomu zamożności, wzrostem częstotliwości występowania chorób niezakaźnych, zmianą trybu życia i długości życia obywateli.

Według przewidywań specjalistów, ZEA, pod względem opieki zdrowotnej będą drugim najszybciej rozwijającym się krajem Półwyspu Arabskiego w ciągu najbliższych 4 lat. Pierwszym krajem w zestawieniu ma być Katar ze wskaźnikiem 14,4% CAGR. ZEA mają osiągnąć 13,1% CAGR. Uśredniony poziom rozwoju dla regionu RWPZ ma wynieść 12% CAGR do 2018 r. ZEA są też drugim największym rynkiem opieki zdrowotnej w RWPZ, po Arabii Saudyjskiej. Sektor emiracki stanowi 18,1% całości rynku w regionie. Szacuje się, że osiągnie wartość 18,6 mld USD do 2018 r. Sektor ambulatoryjny ma odpowiadać za 79% całego rynku RWPZ, zaś usługi szpitalne - 21%. Przewiduje się, że popyt na łóżka szpitalne do roku 2018 wyniesie 115544, w porównaniu do 11241 w 2013 r. W ZEA szybko wzrastają również koszty opieki zdrowotnej, rocznie o ok. 9,3% ponad poziom inflacji. Wskaźnik może się obniżyć, o ile państwo zaoferuje odpowiednie zachęty i ulgi dla prywatnych usługodawców medycznych. ZEA to drugi kraj w RWPZ pod względem wydatków per capita na służbę zdrowia, a oczekuje się, że wydatki te wzrosną o 5% w 2015 r. ZEA wydaje w ciągu roku około 1200 USD na opiekę medyczną każdego rezydenta, co stawia państwo też wśród 20 krajów o największych wydatkach na zdrowie per capita na świecie. W Arabii Saudyjskiej i ZEA najlepiej jest również rozwinięty system ubezpieczeń zdrowotnych. ZEA w latach 2012-2017 prawdopodobnie osiągną średnio 14% wzrost w skali roku (CAGR) w tej dziedzinie. Postępujące rozpowszechnienie systemu ubezpieczeniowego jest ściśle związane ze wzrastającym udziałem prywatnych instytucji medycznych. Od 2005 r. wymaga się, by wszyscy imigranci w Abu Zabi byli objęci opieką medyczną, a w 2007 r. podjęto pracę nad ogólnodostępnym ubezpieczeniem zdrowotnym w tym emiracie. Dubaj nie posiada obecnie powszechnego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Ma to się jednak zmienić do 2016 r. Oczekuje się też, że Szardża wprowadzi tego typu program w najbliższym czasie.

Sektor zdrowia w ZEA podzielony jest na świadczeniodawców publicznych i prywatnych. Usługi publicznej służby zdrowia są zarządzane i regulowane na poziomie federalnym oraz na poziomie każdego z emiratów, przez m.in. Ministerstwo Zdrowia, Urząd Opieki Medycznej w Dubaju, Urząd Opieki Medycznej w Abu Zabi, czy Centrum Usług Zdrowotnych w Abu Dhabi (SEHA). Instytucje te często zawierają partnerstwa z zagranicznymi organizacjami opieki zdrowotnej w celu prowadzenia codziennej działalności szpitali i klinik w ZEA, jak stało się w przypadku np. Cleavland Clinic. Istnieją też szpitale i kliniki, które są w pełni prywatną własnością, np. New Medical Centre, czy Al Noor Hospital.

Należy podkreślić, iż wsparcie branży opieki zdrowotnej jest jednym z narodowych priorytetów gospodarczych, wpisujących się w strategię dywersyfikacji gospodarki, jak i planów każdego z siedmiu emiratów. W Wizji ZEA 2021 stwierdza się, iż ZEA będą systematycznie inwestować konieczne środki na cel stworzenia infrastruktury, dostarczania usług i uzyskania wiedzy fachowej na temat opieki zdrowotnej o najwyższym światowym poziomie, by odpowiadać na rosnące potrzeby i wymagania mieszkańców kraju. Ponadto, w Wizji 2030 Emiratu Abu Zabi, zwrócono uwagę, że wzrost sektora medycznego zależny jest od znaczących inwestycji w technologię oraz know-how uzyskane poprzez zatrudnianie zagranicznych, doskonale wykwalifikowanych lekarzy i naukowców medycznych oraz szkolenie lokalnych specjalistów. Plan Dubaju 2015 skoncentrowano zaś na polepszeniu planowania systemu zdrowotnego przez zagranicznych usługodawców w dziedzinie opieki zdrowotnej, by zagwarantować dostępność i wysoką jakość oferowanych usług. W Dubaju zapoczątkowano też medyczny boom budowlany. Do 2020 ma powstać 20 nowych szpitali. Emiraty Ras Al Kaima i Fudżejra pozycjonują się jako luksusowe destynacje jakościowej opieki zdrowotnej w regionie. To w tych emiratach znajduje się 8 szpitali najlepszych w swojej klasie. Dostępna jest tam szeroka gama możliwości inwestycyjnych i partnerskich. Co więcej, lokalne prywatne i para-publiczne fundusze silnie inwestują w sektor medyczny, co stanowi doskonały potencjał dofinansowania dla polskich przedsiębiorców. Wśród funduszy tych można wymienić choćby Gulf Capital, Abraaj, Waha Capital, TVM Capital. Na początku 2015 r., TVM Capital utworzyło 150 milionowy (USD) fundusz przeznaczony na inwestycje w zróżnicowane przedsięwzięcia branży medycznej, od usług sprzątania, zarządzania szpitalami, poprzez technologię medyczną, doradztwo, telemedycynę, aż po rekrutację specjalistów opieki zdrowotnej.

Inwestycje państwowe w opiekę zdrowotną często koncentrują się na adresowaniu konkretnych potrzeb rezydentów kraju. Prawie 90 % zgonów w ZEA spowodowanych jest przewlekłymi chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak cukrzyca, choroba wieńcowego układu krążenia, nadciśnienie i nowotwory. ZEA plasują się również wśród światowych liderów występowania cukrzycy i otyłości. Dostępne metody leczenia, jak i świadomość społeczeństwa na temat zagrożenia wymaga zdecydowanej poprawy, co dostrzegane jest przez rząd państwa. Przedsięwzięto już kilka znaczących kroków wymierzonych w problemy chorób cywilizacyjnych. Wprowadzono np. program Weqaya, implementowany przez HAAD (Health Authority – Abu Dhabi). To internetowy program interwencyjny i profilaktyczny dla Emiratczyków, skoncentrowany na cukrzycy i chorobie niedokrwiennej serca. Program ten zapewnia monitorowanie obywateli, ich edukację, bezpośredni kontakt z odpowiednimi specjalistami/klinikami i indywidualnie dopasowaną kurację. Poza tym, powiększono rządowe centrum leczenia cukrzycy w Szpitalu Dubai Latifa. Sprowadzono również do kraju zagraniczne instytucje naukowe zajmujące się cukrzycą, jak: Dubai Harvard Foundation for Medical Research, Abbott Diabetes Care, The Imperial College of London Diabetes Center. Co więcej, organizacje takie jak Mubadala Healthcare aktywnie poszukują partnerstwa w dziedzinie medycyny spersonalizowanej, medycyny prewencyjnej, świadomości zdrowotnej, dostosowania stylu życia i leczenia, ze szczególnym naciskiem na cukrzycę.

Innymi zagadnieniami, w których potrzebne jest wsparcie z zewnątrz są: opieka nad zdrowiem kobiet, onkologia, pediatria, medycyna sportowa, medycyna estetyczna. Do tej pory miejscowi pacjenci na kurację zazwyczaj wybierali luksusowe kliniki poza granicami kraju, przede wszystkim w Indiach, Tajlandii i Singapurze. Coraz częściej leczą się w placówkach „zachodnich”. W kwestii turystyki medycznej można wskazać duży potencjał dla Polski. Szanse biznesowe istnieją też ze względu na szybko rozwijającą się bazę medyczną w kraju. Tym razem, w zakresie eksportu sprzętu medycznego, budowy infrastruktury medycznej, zawiązywania partnerstw naukowych, oferowania know-how dotyczącego zarządzania placówkami służby zdrowia, implementacji medycznych systemów informatycznych, zatrudnienia personelu medycznego. Baza siły roboczej w sektorze medycznym wymaga trwałego rozwoju przez następną dekadę. Wciąż niewielka oferta edukacji medycznej ogranicza możliwość ludności lokalnej do zdobycia niezbędnych kwalifikacji lekarskich, pielęgniarskich, czy techników medycznych. Niedobór ten mogą wypełnić polscy specjaliści, jako pracownicy lokalnych placówek lub jako szkoleniowcy. Kolejną potencjalnie rozwojową dziedziną jest farmacja. Oczekuje się, że przemysł farmaceutyczny w ZEA wzrośnie o 14,5% CAGR, do 3,58 mld USD do roku 2019, kiedy liczne patenty na leki wygasną i Rząd ZEA zacznie promować wykorzystanie leków generycznych i leków bez recepty.As Abu Dhabi Health Services Company, or Seha, prepares to sell off part of its healthcare services, the region’s investors are studying new opportunities to enter the country’s medical industry.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Przewodnik KALIBRACJA CZUJNIKÓW TEMPERATURY

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA nawiąże współpracę z podmiotami dostarczającymi czujniki temperatu...
Polska - POZNAŃ 2022-04-03 Dodał: Julia Żarczyńska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Przewodniki "POMIESZCZENIA CZYSTE TYPU CLEANROOM"

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA nawiąże współpracę z podmiotami działającymi w branży Cleanroom – ...
Polska - POZNAŃ 2022-04-03 Dodał: Julia Żarczyńska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Biotechnologia, Przemysł farmaceutyczny, Farmacja i biotechnologia Zobacz ofertę

Kontenery morskie - budowa domu

Dom z kontenerów morskich – nowoczesne rozwiązanie? Jeszcze do niedawna dom z kontenerów morskic...
Polska - SZCZECIN 2022-02-03 Dodał: Adam grabowski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert