Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRynek budowlany w Kuwejcie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Crompton | 2016-10-12 09:24:21
rynek budowlany, kuwejt, analiza

Rynek budowlany w Kuwejcie wykazuje wyraźne oznaki wzrostu, jako że wartość nowych inwestycji przewyższa wartość sfinalizowanych już projektów.

Rynek budowlany w Kuwejcie rośnie w stałym tempie, choć wartość ogłoszonych projektów inwestycyjnych na Q2 2016 roku jest stosunkowo wysoka. Kuwejt obsługuje aktualnie 709 aktywnych projektów o łącznej szacowanej wartości 230,4 mld USD. Wśród nich 20 dużych projektów w trakcie budowy, każdy o wartości ponad 1 mld USD lub więcej, o szacowanej łącznej wartości 55 mld USD. Projekty te, już w początkowej fazie budowy, dają potężny zastrzyk finansowy pozostałym projektom inwestycyjnym, przypadającym na Q2 2016 roku.
 
Niektóre z kluczowych czynników stymulujących rozwój rynku obejmują długoterminowe plany działań rządowych i inwestycje publiczne w turystykę i nieruchomości, w ramach planu rozwoju Kuwait Vision 2035, mającej na celu przekształcenie Kuwejtu w światowej klasy centrum biznesowo-finansowe w regionie. Szacuje się, że rząd Kuwejtu zainwestuje 1 mld USD w sektor turystyczny do roku 2025. Planowane są inwestycje w sektor hotelarsko-gastronomiczny (stosunkowo młody sektor w porównaniu do pozostałych krajów GCC) i rekreacji.
 
Kuwejt ma najmniejszą liczbę aktywnych projektów w regionie, przy czym są one stosunkowo niewielkie, w porównaniu do prowadzonych inwestycji w krajach GCC, które mają blisko 19 tysięcy aktywnych projektów inwestycyjnych o szacowanej łącznej wartości 2.3 bln USD (w tym w ZEA w trakcie realizacji jest obecnie ponad 9 tysięcy aktywnych projektów). Kuwejcki rynek budowlany osiąga dobre wyniki w kontekście spowolnienia gospodarczego w regionie, wykazując oznaki ożywienia, choć wzrost jest wolniejszy od oczekiwanego, ze względu na liczbę wstrzymanych projektów (łącznie 158). Łączna szacunkowa wartość wstrzymanych trzech rozległych projektów (kuwejckie elektrownie jądrowe Kuwait Nuclear Power Plants (wartość 30 mld USD), rozbudowa rafinerii Mina Abdulla Refinery Expansion (wartość 15 mld USD) i Khairan City (wartość 14,3 mld USD) stanowi około 64% wartości wszystkich projektów w kraju, których realizacja została wstrzymana.
 
Do najważniejszych projektów w Kuwejcie zaliczamy projekt nowego miasta South Saad Al Abdullah New City (wartość 4 mld USD) oraz projekt Upgradation of Oil Gathering Centre GC-24 (wartość 1,7 mld USD). Warto również zwrócić uwagę na kilka projektów o dużej wartości jednostkowej ogłoszonych w Q2 2016 roku, do których zaliczamy: krajową sieć kolejową Kuwejtu Kuwait National Railway Network (wartość 10 mld USD), Olefins III Olefins Cracker (wartość 9 mld USD) czy Mina Abdullah Refinery Package 1 & 2 (wartość 8 mld USD).
 
Reasumując rynek budowlany Kuwejtu wykazuje wyraźne oznaki wzrostu, jako że wartość nowych inwestycji przewyższa wartość sfinalizowanych już projektów. Rząd Kuwejtu ustanowił średnio- i długoterminowe cele stymulujące działalność budowlaną, a inwestycje publiczne w sektory o dużym potencjale rozwoju, takie jak turystyka czy nieruchomości, będą w dalszym ciągu ożywiać wzrost gospodarczy. Nowy plan 5-letni Kuwejtu (2015-2020) mający na celu rozbudowę infrastruktury i dywersyfikację gospodarki zakłada, że do roku 2035 Kuwejt stanie się międzynarodowym centrum biznesowo-finansowym. Ostatnia zapowiedź budowy pierwszego inteligentnego i przyjaznego środowisku miasta w Kuwejcie South Saad Al Abdullah New City, w zgodzie z międzynarodowymi standardami, jest na to najlepszym przykładem.

(źródło: BNC Network 08.2016)
Pliki do pobrania

kuwait-construction-market-report-2016-2017 2
pdf | 1.34 MB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Przewodnik "CZUJNIKI CIŚNIENIA"

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA nawiąże współpracę z podmiotami dostarczającymi manometry i inne c...
Polska - POZNAŃ 2022-04-03 Dodał: Julia Żarczyńska Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne, Pozostałe branże, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Niebieski granit

LuxStone Granity zajmuje się przede wszystkim takimi kamieniami naturalnymi, jak granity. W oferc...
Polska - Zielona Góra 2022-03-29 Dodał: Rafał Koźlarek Architektura, Budownictwo, Budownictwo i architektura, Górnictwo i przemysł wydobywczy Zobacz ofertę

Ortodoncja i protetyka stomatologiczna

Ortodonta Toruń Protetyk Toruń Protetyk Toruń Protetyka stomatologiczna Toruń W ja...
Polska - TORUŃ 2022-01-28 Dodał: Michał Dąbek Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert