Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuFilary wzrostu gospodarczego w krajach GCC

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Crompton | 2016-11-29 10:46:43
analizy, zea

Sektor naftowy stanowi finansowy fundament rozwoju gospodarczego Dubaju. Odkrycie ropy naftowej, napływ kapitału, gospodarcza dywersyfikacja regionu przełożyły się na wzrost gospodarczy, generowany przez dwa kluczowe sektory w strefie wolnocłowej Jebel Ali: sektor naftowo-gazowy i przemysłu chemicznego (Jafza’s chemical, petroleum, oil & gas sector) oraz sektor metalowo-budowlany i wyrobów stalowych (Jafza’s metal, steel, construction & interiors sector).

Inwestycje regionu GCC w przemysł naftowy i gazowy nadal przekraczają inwestycje w inne sektory, z uwagi na dwa główne czynniki. Po pierwsze, stanowią one główną siłę gospodarki i źródło dochodów publicznych. Po drugie, władze regionalne usiłują wykorzystywać w pełni korzyści płynące z zasobów naturalnych. Projekty w segmencie petrochemicznym tworzą nowe miejsca pracy, a szerokie zastosowanie ropy naftowej i jej produktów pochodnych w regionie jest wskazane.
 
Emirackie inwestycje w infrastrukturę, głównie ze strony emiratu Dubaj, są kluczową częścią jego sukcesu. Wg Global Competitiveness Report 2016 (przygotowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne) pozycja ZEA utrzymała się na 16 miejscu z uwagi na wysoko rozwiniętą infrastrukturę z atrakcyjnym otoczeniem makroekonomicznym. Budżet Dubaju na rok 2016 wart 46 mld Dhs, z czego ponad 30% przeznaczona jest na infrastrukturę, transport i gospodarkę (16,6 mld Dhs).
 
Wg BMI (Business Monitor International), przewiduje się, że rynek budowlany ZEA w tym roku wzrośnie o 6,6%, znacznie wyprzedzając prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego na poziomie 2,6%. Wg szacunków raportu, spodziewa się, że wartość budownictwa w ZEA osiągnie 181 mld Dhs w 2017 roku (w roku 2016 to około 162 mld Dhs). Przewiduje się również stabilny wzrost, średnio ponad 6% w ciągu trzech kolejnych lat.
 
W trakcie wystawy Cityscape Global 2016 w Dubaju ogłoszono kilka nowych projektów, które wróżą dobrze wspomnianym wcześniej sektorom, również w kontekście zbliżającej się wystawy Expo 2020. Union Properties, dubajska spółka deweloperska przedstawiła trzy duże projekty warte 2,15 mld Dhs. Omniyat, inny deweloper z Dubaju uruchomił trzy projekty o wartości 3,5 mld Dhs. Kolejno Dubai Holding ogłosił budowę Mall of the World, wartość projektu szacowana na 25 mld Dhs, największego na świecie centrum handlowego z miasteczkiem w pełni klimatyzowanym o wielkości 4,5 mln m2. Z kolei Dubai Properties (DP) ogłosił projekt Dubai Wharf wart 800 mln Dhs; Dubai Properties zaprezentował trzy wdrażane projekty warte 1,5 mld Dhs, Investment Corporation of Dubai przedstawił trzy projekty, których wartość szacuje się na 10,5 mld Dhs.
Poniżej dla porównania zestawienie projektów inwestycyjnych netto w regionie
 GCC.
 
 

Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem tutaj.

Pliki do pobrania

art
image | 501.22 KB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Poidełko dla ptaków do ogrodu

Dekoracją tego poidełka są 4 ptaszki siedzące na krawędzi misy. Poidełko dla ptaków w ogrodzie to...
Polska - Nowa Sól 2021-04-09 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Poidełko dla ptaków - fontanna

Mała fontanna, która może pełnić też rolę poidełka , ma tę zaletę że słychać jeszcze przy tym szu...
Polska - Nowa Sól 2021-04-09 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Pagoda - orientalna ozdoba do ogrodu

W aktualnej ofercie oferowana przez nas betonowa i popularna Pagoda ogrodowa jest dostępna w wie...
Polska - Nowa Sól 2020-06-01 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert