Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCo warto wiedzieć o gospodarce

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Pieniążek | 2015-11-25 11:44:56
zea, pkb, bezrobocie, inflacja, gospodarka

Władze ZEA chcą, by dzięki nowoczesnej i zdywersyfikowanej gospodarce do roku 2030 kraj był uniezależniony od koniunktury na światowym rynku ropy naftowej.

 

 

Gospodarka ZEA nie opiera się tylko na surowcach energetycznych – dzięki sukcesywnej dywersyfikacji stanowią one ok. 50 proc. PKB państwa, poniżej 2 proc. PKB emiratu Dubaju, gdyż ten nie ma ropy naftowej prawie w ogóle. Emirat Abu Dhabi (włącznie z należącym do niego mastem Al Ain) kreuje ok. 2/3 jego PKB – głównie z powodu faktu, że posiada prawie wszystkie złoża ropy naftowej na terenie ZEA.

 

 

Charakterystyczny dla kraju jest rosnący udział sfery usług, handlu i finansów w PKB. Generatorem tych zmian jest m.in. rozwój turystyki i hotelarstwa, pociągający za sobą szybki rozwój lotnictwa cywilnego Emiratów oraz ożywienie w budownictwie mieszkaniowym - mimo niemal najwyższych na świecie cen hoteli, Dubaj ma najwyższy w świecie wskaźnik wykorzystania pokoi hotelowych – 85,9 proc. Na sektor budowlany ZEA przypada 63,7 proc. wszystkich inwestycji podjętych na terenie państw członkowskich Rady Współpracy Państw Zatoki (RWPZ). Rolnictwo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest słabo rozwinięte, ponieważ użytki rolne zajmują tu tylko 2,9 proc. powierzchni.

ZEA to rynek z ok. 9 mln. konsumentów posiadających średnio siłę nabywczą dużo wyższą niż w większości innych krajów świata. PKB per capita w ZEA to ok. 50 tys. dol.
Do Expo w roku 2020 zarówno PKB ZEA, jak i populacja mieszkańców ma rosnąc średnio w tempie 4-5 proc. rocznie.

 

źródło: Bank Światowy (styczeń 2015 r.)

 

W skład produktu krajowego brutto Zjednoczonych Emiratów Arabskich wchodzi: przemysł naftowo-gazowy (29,2 proc.), usługi (prywatne i publiczne - 13,8 proc., przemysł przetwórczy (15 proc.), handel (9 proc.), gastronomia i hotelarstwo (1,8 proc.), budownictwo (10,7 proc.), sektor obrotu nieruchomościami (8,2 proc.), transport i łączność (7,1proc.), rolnictwo (1,7 proc.), sektor produkcji energii (1,6 proc.) i usługi komunalne (1,9 proc.).

 

źródło: Bank Światowy (styczeń 2015 r.)

 

Plany rządu do 2030 roku zakładają oparcie struktury gospodarczo-społecznej państwa na dynamicznych gałęziach działających prorozwojowo: nowoczesnym przemyśle przetwórczym, wykorzystującym własne zasoby energetyczne i surowcowe (petrochemia, hutnictwo żelaza i aluminium, przemysł materiałów budowlanych) oraz szeroko rozumianych usługach (hotelarstwo, turystyka, transport morski i lotniczy, usługi finansowe), zdolnych do konkurowania na skalę międzynarodową.

 

źródło: Bank Światowy (styczeń 2015 r.)

 

Do dziedzin tych dołączą również m.in. przemysł lotniczy i informatyka oraz - co znamienne - energetyka jądrowa oraz energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii. Rozwój ten ma być wspierany przez tworzony od podstaw przy współpracy z czołowymi ośrodkami nauki i techniki na świecie sektor naukowo-badawczy.

Ogromny sukces Dubaju w ostatniej dekadzie jest kojarzony głównie z rynkiem nieruchomości, liniami lotniczymi Emirates oraz specjalną strefą ekonomiczną DIFC, która powoli staje się jednym z głównych centrów finansowych świata. DIFC kontrybuuje również 12 proc. PKB Dubaju. Sukces tego modelu biznesowego stara się powielić Katar oraz już wkrótce Abu Dhabi. Ze swoją autonomiczną jurysdykcją oraz sądami DIFC przyciąga nie tylko instytucje finansowe, ale również prawników i konsultantów, którzy obsługują międzynarodową wymianę handlową.

Dubaj planuje także zostać głównym centrum tzw. ekonomii islamskiej, która obejmuje nie tylko finanse (obszar zgodnie identyfikowany jako rozwojowy, szczególnie emisja i handel obligacjami sukuk), ale również produkcję i certyfikację żywności, turystykę oraz standaryzację i certyfikację wielu różnych innych dziedzin ważnych dla milinów ludzi na całym świecie pragnących żyć w zgodzie z zasadami Islamu.

Narodowe priorytety rozwoju ZEA są wyrażone w oficjalnej Wizji 2021, zgodnie z którą rząd koncentruje się na sześć tematach stanowiących fundament rozwoju kraju. Pod ich kątem tworzone są specjalne strefy ekonomiczne (np. TwoFour54 lub Dubai Design District) oraz fundusze pomocowe, np. Khalifa Fund, które mają oferować ułatwienia oraz dofinansowanie dla firm chcących rozwijać nowoczesne technologie, patenty itd. dając jednocześnie pracę młodym Emiratczykom.

Władze chcą, by ZAE zaistniały na mapie świata, jako jedno z centrów  zaawansowanych technologii, m.in. chodzi o plan wysłania misji na Marsa w roku 2021.

 

Wyniki makroekonomiczne

 

Wyszczególnienie

2010

2011

2012

2013*

2014*

PKB, wartość globalna – nominalna

(mln USD)

297.608

357.522

373.900

395.000

398.000

PKB/1 mieszk. - nominalnie (USD)

56.503

56.311

46.596

47.000

47.900

Tempo wzrostu PKB (realne - w %)

1.4

3.3

3.9

4,2

4,6

Relacja nadwyżki finansów publicznych do PKB (w %)

9,8

b.d.

10,2

11,1

11,0

Relacja całkowitego długu publicznego. do PKB (w %)

51,2

43,6

42,5

41,8.

40,2

Stopa inflacji (indeks CPI - w %)

2,2

1.1

0.9

1,4

1,2

Stopa bezrobocia (w %)**

12%

14,7%

13,6%

15,6%

14,2%

*prognoza, ** dotyczy obywateli ZEA, wobec cudzoziemców nie prowadzi się statystyk, gdyż nie korzystają z państwowego systemu wsparcia osób bezrobotnych.

 

Administracja gospodarcza
 

W skład administracji gospodarczej wchodzi: sześć resortów gospodarczych na szczeblu rządu federalnego oraz departamenty właściwe dla spraw gospodarki i infrastruktury na szczeblu emiratów.

W poszczególnych emiratach ważną rolę odgrywają lokalne izby handlu i przemysłu (w każdym emiracie jest jedna - nie ma poza tym żadnych izb regionalnych czy branżowych). Stanowią one zarówno zrzeszenia przedsiębiorców dla większości rodzajów działalności gospodarczej, jak i pełnią pewne funkcje administracyjno-urzędowe.

Wobec szczególnego znaczenia wydobycia i przeróbki ropy naftowej i gazu ziemnego - zarówno z punktu widzenia całego państwa, jak i dysponujących tymi surowcami emiratów - nadzór nad tym sektorem sprawują w poszczególnych emiratach specjalne autonomiczne organy, np. w Abu Zabi i Szarży to Najwyższa Rada Naftowa. Zasiadają w niej w większości przedstawiciele rządzącej dynastii z władcą emiratu na czele.

 

W załączonym pliku przedstawiamy Państwu „Informator Ekonomiczny o ZEA" zaktualizowany na dzień 29.06.2015 r. Publikacja porusza wiele tematów związanych z szeroko pojętą gospodarką, jak również przedstawia informacje konsularne.

 

źródła: MG, MSZ, Michał Bakuła, MGB Advisors, PAP, Bank ŚwiatowyPliki do pobrania

29.06.2015aktualizacjainformatorekonomicznyzjednoczoneemiratyarabs...
doc | 298 KB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert