Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDubaj – Strategia Czystej Energii 2050 (Dubai Clean Energy Strategy 2050)

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Moneer Faour | 2018-01-08 11:07:09
energia ze źródeł odnawialnych, zea

Dubaj ogłosił program pn. „Dubai Clean Energy Strategy 2050” celem wykreowania Dubaju mianem światowego centrum czystej energii i zielonej gospodarki.

28 listopada br. władze Dubaju ogłosiły program pn. „Dubai Clean Energy Strategy 2050”, (Strategia Czystej Energii w Dubaju do roku 2050), aby stać się centrum czystej energii i zielonej gospodarki.

Plan zakłada inwestycję rzędu 25 mld USD w Zielony Fundusz i 12 mld USD na drugi etap największej elektrowni słonecznej na świecie Solar Park do 2030 roku. Strategia ta ma ukształtować sektor energetyczny w Dubaju na najbliższe trzy dekady. Jego celem jest zapewnienie 75% energii emiratu poprzez czyste źródła energii do 2050 roku. Ponadto celem Dubaju jest spowodowanie, że miasto wytwarzać będzie najmniejszy stopień emisji dwutlenku węgla na świecie do roku 2050.

Przedstawione plany inwestycyjne mają nie tylko chronić środowisko ale przede wszystkim budować zrównoważony sektor gospodarki Dubaju niezależny od ropy i gazu, i jednocześnie odporny na wahania cen energii. Dzięki tej strategii, która opiera się na innowacji, badaniach i rozwoju, Dubaj odkrywa przyszłość sektora energetycznego, odsłania inicjatywy, które będą korzystać z osiągnięć naukowych i technologicznych oraz odgrywać wiodącą rolę w ich rozwoju.

Jest to swego rodzaju zaproszenie do międzynarodowych firm i ośrodków badawczo-rozwojowych, tak aby Dubai stał sie bazą testów i stosowania kolejnych generacji czystych technologii energetycznych oraz stworzenia uniwersalnego modelu, który może być globalnie wykorzystany.

Ponadto Strategia zakłada ustanowienie nowego obszaru wolnego handlu pod nazwą "Dubaj Green Zone" poświęconego pozyskiwaniu centrów badawczo-rozwojowych i powstających firm w dziedzinie czystej energii.

Ostatecznie, Strategia ma zapewnić 7% energii w Dubaju z czystych źródeł energii do roku 2020, 25% w 2030 i 75% w 2050 r. Wykonawcą planu będzie Dubai Electricity and Water Authority (DEWA).

Więcej: GulfNews