Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto i gdzie inwestuje

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Pieniążek | 2015-11-25 11:28:46
zea, polska, inwestycje, firmy

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich najwięcej zagranicznych inwestycji jest w przemyśle wydobywczym, metalurgicznym czy infrastrukturze.

 

 

Jeśli chodzi o inwestycje w przemyśle przetwórczym, to pochodzą one z sektora prywatnego – krajowego i zagranicznego. Udział kapitału zagranicznego w inwestycjach w przemyśle przetwórczym wynosi ok. 10 proc.

Boom inwestycyjny ostatniej dekady w Dubaju (sztuczne wyspy w kształcie palm, pierwsze w regionie metro i tramwaj, popisy architektów w tworzeniu rekordowych budynków), okazały się wzorem, którego śladem podążyły wkrótce nie tylko Abu Dhabi, ale również Katar oraz inne kraje regionu. Należy oczekiwać, że podobne ambitne projekty będą dalej realizowane zarówno na szczeblu federalnym (np. rozpoczęta niedawno Etihad Rail – pierwsza sieć kolejowa), jak i poszczególnych emiratów: tutaj warto zwracać uwagę na pięć dużo mniej rozwiniętych emiratów poza Abu Dhabi i Dubajem, gdzie rządzący będą chcieli powielić sukces w rozwoju infrastruktury dla przyciągnięcia biznesu i poprawy warunków życia mieszkańców. Na przykład emirat Sharjah ogłosił, że po raz pierwszy pozwoli na nabywanie ziemi dla inwestorów niebędących obywatelami GCC – w ten sposób Sharjah wykorzystuje przykład Dubaju, który podobną decyzją w 2003 r. rozpoczął hossę na rynku nieruchomości.


źródło: Bank Światowy (styczeń 2015 r.)


Polskie inwestycje w ZEA

 

Łączna wartość polskich inwestycji bezpośrednich w ZEA szacowana jest na około 130 mln dol. Na terenie Emiratów działa obecnie firma produkcyjna Arabcan Co. - należąca do krakowskiego Canpacku, - która zainwestowała w budowę fabryki opakowań metalowych w Dubaju. Swoje filie otworzyły też m.in. Librus - firma budowlana , Sergas - przedsiębiorstwo z branży instalacyjnej, VTS Clima inwestor z branży urządzeń klimatyzacyjnych oraz MDD Meble. Spektakularnym przedsięwzięciem jest otwarcie spółki deweloperskiej w Dubaju przez Kulczyk Investment House oraz udział jednego z polskich przedsiębiorców w znajdującej się w budowie fabryce fluoru Gulf Fluor w Abu Zabi.

Patrząc na listę uczestników handlu polsko-emirackiego można dostrzec, że zakładane w Emiratach przez polskich przedsiębiorców spółki mają różnorodny charakter, jako przykład można podać: Telefonika Kraków, Koelner czy Solaris.

Polskie firmy inwestują zarówno w strefach specjalnych, jak i poza nimi. Każda inwestycja w ZEA generują znaczny eksport z Polski. Procesowi temu sprzyjają dwustronne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji.

 

Inwestycje ZEA w Polsce

 

Inwestycje strony emirackiej w Polsce mają charakter głównie portfelowy i są nieznaczne. W 2011 roku kwota bezpośrednich inwestycji zagranicznych ZEA wyniosła około 12 mln euro. W Polsce w 2007 roku firma deweloperska Limitless z Dubaju wykupiła tereny budowlane (Wrocław, Poznań, Mazury), a w 2008 roku zawarła porozumienie z władzami miasta Chrzanowa dotyczące budowy wielkiej dzielnicy mieszkaniowej, (ale nie rozpoczęła realizacji żadnego projektu).

Holding przemysłowy Al Masaood z Abu Dhabi zakupił fabrykę łożysk i warsztatów mechanicznych we Wrocławiu. W 2007 roku spółka Solaris Bus&Coach SA wraz ze swoim lokalnym współpracownikiem, podpisała umowę na dostawę 225 autobusów do Dubaju o wartości ponad 112 mln euro.

W 2011 roku banki i spółki z ZEA kupowały przede wszystkim polskie obligacje rządowe, korzystając jednak z pośrednictwa swoich spółek zależnych lub agentów działających na terenie Europy. W tym czasie nie odnotowano żadnych nowych emirackich inwestycji bezpośrednich w Polsce.

W lutym 2013 roku firmy Jetpad Ship Manufactory LLC Dubai, Jetpad Europe LLC Sp. z o.o i EVC-Group.EU Sp. z o.o podpisały list intencyjny w sprawie uruchomienia w Polsce produkcji serii elektrycznych, jednoosobowych jednostek pływających marki Jetpad. Urządzenia te - pierwsze w świecie seryjnie produkowane ultralekkie elektryczne skutery wodne - zostały zaprojektowane i opracowane w kooperacji polsko - emirackiej.

Ważnym czynnikiem, który ma potencjał pozytywnego wpływu na wymianę handlową między ZEA a Polska jest podpisana w Abu Zabi 22 kwietnia 2012 roku umowa o współpracy gospodarczej.

 

źródła: MG, MSZ, Michał Bakuła, MGB Advisors, PAP, Bank Światowy
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert