Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto rządzi krajem

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Pieniążek | 2015-11-24 14:09:35
zea, rząd, rada, monarchia, dynastia

Zjednoczone Emiraty Arabskie są federacją siedmiu emiratów: Abu Dhabi (stolica), Ajman, Dubai, Fujairah, Ras al-Khaimah, Sharjah oraz Umm al-Quwain. W każdym z emiratów władzę sprawuje głowa innej rodziny rządzącej od pokoleń na danym terytorium, której przedstawiciele są również częścią władz federacyjnych (krajowych).

 

Według niepisanej zasady prezydentem ZEA jest głowa rodziny z Abu Dhabi (nazwisko Al-Nahyan), natomiast premierem jest władca Dubaju (nazwisko Al-Maktoum), jako że te dwa emiraty były de facto założycielami federacji.

Państwo zostało powołane do życia pod przewodnictwem Szejka Zayeda bin Sultan Al-Nahyan w 1971 roku po wycofaniu się Brytyjczyków z protektoratu trwającego od końca XIX wieku.

Organem ustawodawczym państwa, decydującym o podstawach jego funkcjonowania jest siedmioosobowa Najwyższa Rada Federalna (NRF), której członkami są władcy poszczególnych emiratów. NRF wybiera prezydenta i wiceprezydenta Federacji.

Prezydent (w porozumieniu z NRF) mianuje premiera, który przedstawia prezydentowi do zaakceptowania proponowany skład rządu. Premier stoi na czele rządu federalnego, spełniającego główną funkcję wykonawczą. Na szczeblu emiratów funkcje o charakterze rządu lokalnego pełnią Rady Wykonawcze, mianowane przez poszczególnych władców.

Parlament Federacji stanowi 40-osobowa Federalna Rada Narodowa (FRN), która jest organem doradczym i kontrolnym. Skład Rady jest w połowie mianowany bezpośrednio przez władców emiratów, a w połowie wybierany przez kolegia elektorów wytypowanych przez władców. FRN obraduje cztery razy w roku.

Przedstawiciele emiratów Abu Zabi i Dubaju mają w Federalnej Radzie Narodowej realne prawo veta. Podobne zgromadzenia o charakterze doradczym funkcjonują również na szczeblu poszczególnych emiratów.

Sądownictwo jest oparte na prawie szariatu (muzułmańskim), obejmuje ono Sąd Najwyższy i sądy pierwszej instancji.

Sądownictwo jest niezależne. Członkowie Najwyższego Sądu Federalnego mianowani są przez Najwyższą Radę Federalną.

 

źródła: MG, MSZ, Michał Bakuła, MGB Advisors, PAP, Bank Światowy
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Szkolenia BHP Wrocław

Przeprowadzenie w przedsiębiorstwie szkoleń BHP, zarówno dla pracowników nowych, jak i tych z dłu...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Szkolenia BHP Kraków

Na każdym pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i zgodnych z wszelki...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Szkolenia BHP Katowice

Każdy pracodawca, zgodnie z Kodeksem Pracy, jest zobowiązany do zorganizowania wstępnych i okreso...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert