Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuArabski elementarz

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Moneer Faour | 2019-01-21 09:31:00
zea, abu zabi, ludność

Zjednoczone Emiraty Arabskie swoje bogactwo zawdzięczają głównie złożom ropy naftowej. Należą do krajów o najniższym w świecie wskaźniku przestępczości.

 

 

 

Kraj zajmuje 83,6 tys. km kw. Zjednoczone Emiraty Arabskie leżą w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego wzdłuż południowego brzegu Zatoki Perskiej i zachodniego brzegu Zatoki Omańskiej. ZEA od południa i zachodu graniczą z Arabią Saudyjską (457 km), a od wschodu i północy z Omanem (410 km).

Emirat Abu Dhabi (włącznie z należącym do niego mastem Al Ain) stanowi prawie 90 proc. całego terytorium kraju i kreuje ok. 2/3 jego PKB – głównie dlatego, że posiada prawie wszystkie złoża ropy naftowej ZEA. Dubaj i inne emiraty nie mają ropy naftowej prawie w ogóle.

Każdy emirat ma autonomiczny system prawny – legalizacja rezydencji oraz działalności biznesowej w jednym emiracie nie musi automatycznie oznaczać pełnych uprawnień w innych, choć istnieje oczywiście daleko posunięta integracja.

Stolicą kraju jest Abu Zabi, które leży na wyspie i jest drugim co do wielkości, po Dubaj, miastem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W Abu Zabi swoje siedziby mają główne organy władzy państwowej: prezydent państwa, rząd federalny, a także ambasady i centrale emirackich firm naftowych.

Liczba ludności zamieszkującej Zjednoczone Emiraty Arabskie nie jest jednoznacznie określona. Źródła miejscowe szacują na około 8,48 mln, natomiast Economist Intelligent Unit na około 5,6 mln. Rdzenni Emiratczycy stanowią około 20 proc. ludności kraju, a ludność arabska liczy ogółem 40 proc. W miastach żyje 75 proc. populacji. Największe z nich to: Dubaj, w którym żyje około 1,3 mln mieszkańców, Abu Zabi z 970 tys. mieszkańców i Szarża z 800 tys. mieszkańcami.

 

źródło: Bank Światowy (styczeń 2015 r.)

 

Największymi grupami narodowościowymi w ZEA są: Hindusi, Pakistańczycy, Bengalczycy, Filipińczycy, Egipcjanie, Sudańczycy, Palestyńczycy, Irańczycy. Brytyjczycy stanowią najbardziej liczną grupę ludności pochodząca z Państw Zachodnich (około 100 tys.). Szacowana liczba Polaków mieszkających w ZEA wynosi ponad 2 tys.

Językiem oficjalnym jest arabski, jednak powszechnie używanym jest angielski. W użyciu są również języki poszczególnych grup etnicznych, np. malayalam, hindi, urdu, farsi, tagalog.

Religią państwową jest islam, wyznawany przez ok. 96 proc. mieszkańców kraju, przy czym 85 proc. to sunnici, a 15 proc. - szyici. Inne grupy wyznaniowe to chrześcijanie (w większości katolicy), hinduiści oraz inne wyznania narodów Azji Południowo-Wschodniej. W Abu Zabi i Dubaju sprawowane są nabożeństwa różnych wyznań chrześcijańskich w wielu językach - także w języku angielskim i francuskim. Nabożeństwa w języku polskim odbywają się tylko okazjonalnie.

 

 

Walutą ZEA jest dirham (AED), dzielący się na 100 filsów dirham jest w pełni wymienialna na waluty światowe i związana stałym kursem wymiany z dolarem USA (AED 3,67 = USD 1,00). W stosunku do innych walut - w tym również do euro - kurs dirhama jest płynny i zmienia się razem z kursem dolara USA do tych walut. Kurs dirhama na www.nbp.pl.

Wymiana walut na dirhamy i w drugą stronę nie stanowi problemu. Można to zrobić nie tylko w bankach czy hotelach, ale również w specjalnych punktach zajmujących się transferami pieniędzy za granicę oraz w większych supermarketach. W niektórych supermarketach można płacić w dolarach, euro lub walutach krajów ościennych.

Gospodarka pieniężna kraju jest pod ścisłą kontrolą Banku Centralnego ZEA.
 

Co warto wiedzieć

 

Od 22 marca 2014 r. obywatele polscy mogą uzyskać wizy wjazdowe do ZEA na lotniczych, drogowych i morskich przejściach granicznych (nie dotyczy osób legitymujących się paszportami tymczasowymi) bez konieczności uzyskania wcześniejszej promesy.

Wymogiem niezbędnym jest posiadanie paszportu ważnego co najmniej sześć miesięcy od daty wjazdu. Żadne inne dodatkowe dokumenty nie są wymagane. Wizy te są bezpłatne, umieszczane w paszporcie w postaci pieczęci i zezwalają na jednorazowy pobyt w ZEA do 30 dni. Osoba, która chciałaby przedłużyć swój pobyt w ZEA, musi wystąpić o takie przedłużenie do właściwego urzędu do spraw cudzoziemców i pobytu w terminie do 10 dni po upływie 30-dniowego okresu pobytu.

Przedłużenie wizy wymaga wniesienia opłaty w wysokości około 500 dirhamów. Możliwe jest jednokrotne przedłużenie pobytu o 30 dni, w wyniku czego maksymalna długość pobytu może wynieść 70 dni. Po wykorzystaniu 70 dni możliwy jest wyjazd z kraju i ponowny wjazd bez okresu karencji. Wyżej wymienione zezwolenia na wjazd nie obejmują pobytów w celu podjęcia pracy w ZEA, dla których konieczne jest wcześniejsze uzyskanie wizy wjazdowej.
 

Zjednoczone Emiraty Arabskie w  międzynarodowych organizacjach
 

Gospodarczych:

Bank Światowy (WB), Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF), Światowa Organizacja Handlu (WTO), Panarabska Strefa Wolnego Handlu (GAFTA), Arabski Fundusz Rozwoju Społeczno-Gospodarczego (AFESD), Organizacja Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC), Organizacja Arabskich Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OAPEC).

Politycznych:

Rada Współpracy Państw Zatoki (GCC), Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), ONZ i jej agendy – UNCTAD, UNESCO, UNIDO, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA), Liga Państw Arabskich (LPA).

 

Użyteczne zwroty

 

Arabowie są bardzo dumni ze swojego języka, warto jest poznać kilka podstawowych zwrotów i w ten sposób zyskać ich sympatię oraz przyjaźń.

Zwyczajowe powitania: „As-salam alaikum”(„pokój Tobie”), odpowiedz: „Wa alaikum assalam” („Tobie również życzę pokoju”)

  • „Do widzenia”: „Ma salamaa”
  • „Proszę”: „Min fadlak”
  • „Dziękuję”: „Shukran”

Zamykając kontrakt lub jego część, mówimy „Inshallah”, co oznacza „z pomocą Bożą” lub „jeśli Bóg pozwoli”

 

Ważne linki

 

Jednostki administracji rządowej - www.government.ae

Ministerstwo Gospodarki - www.economy.gov.ae

Ministerstwo Finansów - www.mof.gov.ae

Ministerstwo Spraw Zagranicznych - www.mofa.gov.ae

Ministerstwo Środowiska i Wody - www.moew.gov.ae

Bank Centralny ZEA - www.centralbank.ae

 

Strony rządowe poszczególnych emiratów

Abu Dhabi - www.abudhabi.ae

Dubai - http://dubai.ae/en/pages/default.aspx

Szardża - http://www.sharjah.ae

Adżman - http://www.ajman.ae/en/pages/default.aspx

Umm Al Kajwajn - http://www.uaq.gov.ae/web/guest

Fudżajra - http://www.fujairah.ae/english/index.php

Ras Al Chajma - http://rak.ae/pl_PL/web/rakportal

 

Placówki dyplomatyczne

Ambasada Rzeczpospolitej Polski w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Abu Dhabi - http://www.abuzabi.msz.gov.pl/pl

Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Rzeczypospolitej Polskiej http://www.uae-embassy.ae/Embassies/pl

 

źródła: MG, MSZ, Michał Bakuła, MGB Advisors, PAP, Bank Światowy

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert