Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuHarmonizacja w ramach Rady Współpracy Zatoki Perskiej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Crompton | 2017-05-18 11:48:47
zea, premium, gospodarka, umowy międzynarodowe

Harmonizację w ramach Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) osiągnięto w wielu dziedzinach, np. w zakresie współpracy prawnej i sądowej, współpracy w kwestiach dotyczących mediów i bezpieczeństwa, a także w zakresie międzynarodowych stosunków gospodarczych.

W zakresie współpracy gospodarczej szczególnymi obszarami wspólnych działań są np. handel i wspólny rynek, współpraca celna, ustanowienie urzędu patentowego przy GCC i wspólne przepisy w zakresie znaków towarowych, potencjalna unia monetarna oraz wspólna waluta.

Ponadto, dokonano osiągnięć w kierunku harmonizacji na poziomie GCC w niektórych sektorach przemysłowych, np. energetycznym, transportu, rolnictwa i wody, telekomunikacji, planowania oraz statystyki.

Wspólne działanie w zakresie rolnictwa i wody obejmuje mechanizmy, które zostały wdrożone w celu ułatwienia przepływu importowanych produktów rolnych i zwierzęcych w porozumieniu z Komitetem ds. Unii Celnej GCC.

ZEA przyjęły ujednolicone przepisy GCC dla szeregu towarów:

  • przepisy w zakresie kwarantanny rolnej
  • przepisy w zakresie kwarantanny weterynaryjnej
  • przepisy w zakresie nawozów
  • przepisy w zakresie pestycydów
  • przepisy w zakresie rejestracji leków weterynaryjnych
  • przepisy w zakresie nasion, siewek i sadzonek
  • przepisy dotyczące lasów i pastwisk
  • ujednolicone przepisy dotyczące etykietowania oznaczonych towarów, np. produkty halal, tytoń i produkty pochodne lub zabawki
  • wspólne przepisy dotyczące postępowania z chemikaliami
  • wspólne jednostki metrologiczne oraz przepisy dotyczące przyrządów pomiarowych i towarów paczkowanych

W wielu dziedzinach (np. nawozy i pestycydy) przepisy mają już charakter wiążący. Jeśli chodzi o choroby wirusowe i szczepienia weterynaryjne, władze innych państw członkowskich GCC mają prawo do korzystania z określonych laboratoriów znajdujących się w Arabii Saudyjskiej.

Ponadto, państwa członkowskie GCC porozumiały się w sprawie jednolitych taryf dla usług w zakresie kwarantanny rolnej i weterynaryjnej we wszystkich punktach granicznych GCC. Obecnie tworzony jest ujednolicony Organ ds. Unii Celnej GCC.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Schodowy czujnik ruchu z modułem czasowym - ALFA PLUS smartLEDs

Schodowy optyczny czujnik ruchu 100cm 12V z modułem czasowym, sondą światła i wyjściem przekaźnik...
Polska - Podkowa Leśna 2017-11-11 Dodał: Roman Jarocki Handel, Architektura, Budownictwo, Budownictwo i architektura, Pozostałe wyroby Zobacz ofertę

Uniwersalny czujnik ruchu 200cm z modułem czasowym - DELTA PLUS smartLEDs

Czujnik optyczny odbiciowy 200cm 12V z modułem czasowym, sondą światła i wyjściem przekaźnikowym...
Polska - Podkowa Leśna 2017-11-02 Dodał: Roman Jarocki Handel, Architektura, Budownictwo, Budownictwo i architektura, Pozostałe wyroby Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert