Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKontrola eksportowa

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Crompton | 2017-05-18 11:51:39
zea, premium, kontrola eksportowa, prawo

Oprócz zapisów obowiązujących w kraju przywozu, międzynarodowy przepływ towarów i usług może wiązać się z koniecznością przestrzegania przepisów dotyczących kontroli eksportowej.

Przepisom tym mogą podlegać określone towary, kraje (końcowego) przeznaczenia, bądź osoby prawne lub fizyczne zaangażowane w określone rodzaje transakcji, w tym m.in.:

 • eksporterzy i nadawcy
 • importerzy i odbiorcy
 • użytkownicy końcowi
 • spedytorzy i ich przedstawiciele
 • banki i instytucje finansowe

Wymienione podmioty mogą obejmować także organy rządowe w kraju (końcowego) przeznaczenia.

Poszczególne kraje mogą również częściowo lub w całości zakazać handlu z danym państwem. Niektóre towary mogą być jednak zwolnione z tego rodzaju embargo, jeżeli są eksportowane jako pomoc humanitarna lub z innych szczególnych względów.

Przepisom prawnym w sprawie kontroli eksportowej podlegają następujące rodzaje towarów oraz związanych z nimi usług i napraw:

 • broń i amunicja
 • sprzęt wojskowy
 • określone substancje wybuchowe
 • towary o znaczeniu strategicznym (np. technologie kodowania sprzętu komunikacyjnego)
 • towary podwójnego zastosowania, tj. wykorzystywane w celach wojskowych i cywilnych (w tym oprogramowanie i technologie)
 • towary, które mogą być stosowane jako narzędzia tortur, do wykonywania kary śmierci lub nieludzkiego traktowania

Stosowne organy w kraju wywozu regulują zakres towarów podlegających kontroli eksportowej, jak również strony i kraje zaangażowane w realizację transakcji handlowych.

Pozwolenie na eksport może być wydane po przeanalizowaniu odpowiedniej dokumentacji. Organy kontroli eksportowej mogą wymagać przedłożenia dokumentów wydanych przez właściwe organy w kraju przeznaczenia. Chodzi o zweryfikowanie eksportowanych towarów i monitorowanie łańcucha dostaw. Dokumenty to m.in. międzynarodowe świadectwa przywozu, świadectwa dla użytkowników końcowych oraz świadectwa weryfikacji dostaw.

Eksporterzy muszą być świadomi ciążącej na nich odpowiedzialności za poszczególne transakcje w handlu międzynarodowym, z uwzględnieniem wszelkich aspektów nadgranicznego przepływu towarów i usług. Odpowiedzialność indywidualna nie podlega zazwyczaj przeniesieniu na inne podmioty. Zaleca się zasięgnięcie porady w tej kwestii u właściwego organu w kraju wywozu.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Schodowy czujnik ruchu z modułem czasowym - ALFA PLUS smartLEDs

Schodowy optyczny czujnik ruchu 100cm 12V z modułem czasowym, sondą światła i wyjściem przekaźnik...
Polska - Podkowa Leśna 2017-11-11 Dodał: Roman Jarocki Handel, Architektura, Budownictwo, Budownictwo i architektura, Pozostałe wyroby Zobacz ofertę

Uniwersalny czujnik ruchu 200cm z modułem czasowym - DELTA PLUS smartLEDs

Czujnik optyczny odbiciowy 200cm 12V z modułem czasowym, sondą światła i wyjściem przekaźnikowym...
Polska - Podkowa Leśna 2017-11-02 Dodał: Roman Jarocki Handel, Architektura, Budownictwo, Budownictwo i architektura, Pozostałe wyroby Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert