Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNormy i standardy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Crompton | 2017-05-18 11:25:22
zea, premium, normy, standardy

Normy i środki zgodności odgrywają coraz większą rolę w handlu w ZEA.

Wiele towarów musi być zgodna ze stosowanymi normami GCC, normami federalnymi lub wymaganiami poszczególnych emiratów określonymi przez właściwe organy. Są zróżnicowane - od deklaracji i certyfikatów zgodności do rejestracji, zatwierdzenia typu i oceny fabrycznej.

Organizacja Normalizacyjna GCC (GSO) działa w ścisłej współpracy z krajowymi organami normalizacyjnymi GCC. Grupy robocze GSO opracowują normy i standardy, które są stosowane w ramach GCC, jak w dziedzinie certyfikacji halal (tj. islamskiego uboju i przetwórstwa żywności) oraz Gulf Toys Technical Regulation (rozporządzenie techniczne w sprawie zabawek wjeżdżających na terytorium Zatoki Perskiej) (GTTR), które są egzekwowane we wszystkich państwach członkowskich GCC. Rozporządzenie GTTR w dużej mierze odpowiada dyrektywie 88/378/EWG w sprawie bezpieczeństwa zabawek, a także IEC 62115 dla zabawek elektrycznych.

Zamiast kontroli zgodności i procedur certyfikacyjnych, jak opisano powyżej, można również wnioskować o oznaczenie „G” (ang. „G” mark). Jednostka notyfikowana będzie testować zabawki i sprawdzać miejsce produkcji w celu poświadczenia producenta i przyznania oznaczenia.

System wczesnego ostrzegania w odniesieniu do towarów objętych standardami i normami, analogicznie do systemu GRASF opisanego w punkcie dotyczącym środków spożywczych powyżej, jest obecnie wprowadzany w GCC. Za pomocą tego systemu, ustanowiono już ujednolicone środki w zakresie rewizji i odprawy celnej różnych artykułów konsumpcyjnych niespożywczych i będą one dalej opracowywane.

Ograniczona liczba towarów konsumpcyjnych musi być zgodna z Programem Oceny Zgodności Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Emirates Conformity Assessment Scheme, ECAS), który jest nadzorowany przez Urząd ds. Normalizacji i Metrologii ZEA (Emirates Authority for Standardisation and Metrology, ESMA).

Zazwyczaj wymagane są następujące dokumenty w celu poświadczenia zgodności np. papierosów, farb, opon bieżnikowanych, środków czystości i urządzeń elektrycznych, olejów smarowych, zabawek dla dzieci i akumulatorów samochodowych:

  • Rejestracja produktu dla Programu Oceny Zgodności
  • Deklaracja zgodności dla Programu Oceny Zgodności.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami GCC, towary objęte środkami zgodności będą kontrolowane w urzędzie celnym wprowadzenia przez ESMA. Po pomyślnym przejściu kontroli, zostanie wydany certyfikat dopuszczenia celnego dla towarów objętych środkami zachowania zgodności, dzięki któremu towary mogą zostać wprowadzone na rynek w ZEA.

Dane uzyskane w ramach kontroli mogą być również przekazywane do innych państw członkowskich za pomocą wyżej wspomnianego systemu wczesnego ostrzegania dla artykułów niespożywczych.

Materiały budowlane i biżuteria są kontrolowane przez regionalny okręg administracyjny danego emiratu, faktyczne kontrole są przeprowadzane przez centralne laboratoria emiratów. Na poziomie emiratu wprowadzono różne metody certyfikacji, aby udowodnić zgodność produktów z obowiązującymi przepisami.

System certyfikacji Procesu Kimberley (Kimberley Process Certification Scheme, KPCS) wymaga, aby surowiec diamentowy spełniał pewne kryteria. Surowiec diamentowy, który ma być importowany, musi posiadać dołączony certyfikat wydany przez odpowiednie władze w kraju pochodzenia.

W celu uzyskania szerszych informacji na temat obowiązujących norm należy skontaktować się z instytucją odpowiedzialną za dany produkt pod adresem wskazanym w dokumentach powiązanych podanych powyżej.

W przypadku braku norm GCC lub ZEA dotyczących dowolnego rodzaju produktu, dostawcy mogą zadeklarować zgodność z uznanymi standardami międzynarodowymi, deklaracja własna jest zazwyczaj akceptowana.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Natural Products

Manufacture of Natural Food Products - KLUSKA We focus our activity on the traditional manual ...
Polska - Rumia 2021-05-29 Dodał: Anna Stefańska Handel, Pozostałe branże, Przetwórstwo spożywcze Zobacz ofertę

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Schodowy czujnik ruchu z modułem czasowym - ALFA PLUS smartLEDs

Schodowy optyczny czujnik ruchu 100cm 12V z modułem czasowym, sondą światła i wyjściem przekaźnik...
Polska - Podkowa Leśna 2017-11-11 Dodał: Roman Jarocki Handel, Architektura, Budownictwo, Budownictwo i architektura, Pozostałe wyroby Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert