Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPreferencyjne traktowanie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Crompton | 2017-05-18 11:19:19
zea, premium, cła, preferencje

Unia celna Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), w skład której wchodzą Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Kuwejt, Oman, Katar i Arabia Saudyjska, przewiduje wspólną 5-proc. taryfę zewnętrzną dla większość towarów, oraz bezcłowy dostęp dla towarów lokalnych sprzedawanych między państwami członkowskimi.

Towary, które przechodzą odprawę w urzędzie celnym wprowadzenia w jednym z państw członkowskich GCC mogą być kierowane do innego państwa członkowskiego bez konieczności dalszych procedur celnych na granicy państwa przeznaczenia GCC z wyjątkiem dodatkowej deklaracji statystycznej w zakresie handlu między państwami GCC. Państwa wprowadziły wspólny rynek w styczniu 2008 roku. Odnośnie wcześniejszych oczekiwań dotyczących ustanowienia wspólnej waluty, w styczniu 2010 roku wprowadzono Radę Monetarną GCC między czteroma z sześciu członków GCC. Nie obejmuje to Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu.

W ramach swojego członkostwa w GCC, ZEA uczestniczą w umowie o wolnym handlu GCC - Republika Singapuru (GCC-Singapore Free Trade Agreement, GSFTA).Umowa zawiera przepisy dotyczące handlu towarami i dziedzin usług, inwestycji, zamówień publicznych i współpracy gospodarczej.

Państwa członkowskie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), czyli Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria, podpisały umowę o wolnym handlu (FTA) z GCC w 2009 roku, która weszła w życie 1 lipca 2014.

Ponadto, ZEA są członkiem porozumienia o wolnym handlu Greater Arab Free Trade Agreement (GAFTA, zwanego także Wielką Arabską Strefą Wolnego Handlu (Great Arab Free Trade Area) lub Panarabskim Obszarem Wolnego Handlu (Pan-Arab Free Trade Area), PAFTA), które obejmuje Algierię, Egipt, Irak, Jordanię, Liban, Libię, Maroko, terytoria palestyńskie, Sudan, Syrię, Tunezję i Jemen, oprócz sześciu państw członkowskich GCC. Towary, które są produktami pochodzącymi w rozumieniu powyższej umowy, mogą korzystać z preferencyjnego traktowania w ZEA.

Należy pamiętać, że członkostwo Syrii w AL i GAFTA zostało tymczasowo zawieszone w drodze jednogłośnej decyzji innych państw członkowskich ze względu na stosowanie przemocy w stosunku do Syryjczyków.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

intermedialna.pl Blog

Oferta przeznaczona dla firm zainteresowanych artykułem sponsorowanym na blogu intermedialna.pl
Polska - Swarzędz 2022-04-26 Dodał: Wojciech Fedczyn IT/ICT, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Przewodnik "CZUJNIKI CIŚNIENIA"

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA nawiąże współpracę z podmiotami dostarczającymi manometry i inne c...
Polska - POZNAŃ 2022-04-03 Dodał: Julia Żarczyńska Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne, Pozostałe branże, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Pomoc w odzyskiwaniu odszkodowań

Już od wielu lat pomagamy naszym klientom w uzyskaniu odszkodowań z dowolnego rodzaju ubezpieczeń...
Polska - KLIKUSZOWA 2022-03-13 Dodał: Michał Dziurdzik Doradztwo/consulting/edukacja, Usługi finansowe, Transport i logistyka, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert