Towary, które przechodzą odprawę w urzędzie celnym wprowadzenia w jednym z państw członkowskich GCC mogą być kierowane do innego państwa członkowskiego bez konieczności dalszych procedur celnych na granicy państwa przeznaczenia GCC z wyjątkiem dodatkowej deklaracji statystycznej w zakresie handlu między państwami GCC. Państwa wprowadziły wspólny rynek w styczniu 2008 roku. Odnośnie wcześniejszych oczekiwań dotyczących ustanowienia wspólnej waluty, w styczniu 2010 roku wprowadzono Radę Monetarną GCC między czteroma z sześciu członków GCC. Nie obejmuje to Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu.
W ramach swojego członkostwa w GCC, ZEA uczestniczą w umowie o wolnym handlu GCC - Republika Singapuru (GCC-Singapore Free Trade Agreement, GSFTA).Umowa zawiera przepisy dotyczące handlu towarami i dziedzin usług, inwestycji, zamówień publicznych i współpracy gospodarczej.
Państwa członkowskie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), czyli Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria, podpisały umowę o wolnym handlu (FTA) z GCC w 2009 roku, która weszła w życie 1 lipca 2014.
Ponadto, ZEA są członkiem porozumienia o wolnym handlu Greater Arab Free Trade Agreement (GAFTA, zwanego także Wielką Arabską Strefą Wolnego Handlu (Great Arab Free Trade Area) lub Panarabskim Obszarem Wolnego Handlu (Pan-Arab Free Trade Area), PAFTA), które obejmuje Algierię, Egipt, Irak, Jordanię, Liban, Libię, Maroko, terytoria palestyńskie, Sudan, Syrię, Tunezję i Jemen, oprócz sześciu państw członkowskich GCC. Towary, które są produktami pochodzącymi w rozumieniu powyższej umowy, mogą korzystać z preferencyjnego traktowania w ZEA.
Należy pamiętać, że członkostwo Syrii w AL i GAFTA zostało tymczasowo zawieszone w drodze jednogłośnej decyzji innych państw członkowskich ze względu na stosowanie przemocy w stosunku do Syryjczyków.