Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrzywóz organizmów zmodyfikowanych genetycznie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Crompton | 2017-05-18 11:49:59
zea, premium, gmo, ekologia

ZEA nie jest sygnatariuszem Protokołu kartageńskiego o bezpieczeństwie biologicznym, jednak państwa nie będące jego stronami też mogą podejmować określone środki związane z importem, wprowadzeniem na rynek i stosowaniem GMO, czyli zakaz przywozu GMO zwykle ma zastosowanie w ZEA.

Protokół kartageński o bezpieczeństwie biologicznym załączony do Konwencji o różnorodności biologicznej stanowi międzynarodowe porozumienie, mające na celu zapewnienie bezpiecznego postępowania, transportu i stosowania organizmów zmodyfikowanych za pomocą współczesnej biotechnologii, które mogą negatywnie oddziaływać na różnorodność biologiczną, niosąc ze sobą także pewne ryzyko dla zdrowia człowieka.

Protokół dokonuje rozgraniczenia na pięć klas ryzyka związanego z GMO, począwszy od braku ryzyka, a skończywszy na wysokim ryzyku.

Kraje członkowskie mogą korzystać z uproszczonej procedury dostępnej w formie porozumienia o uprzedniej świadomej zgodzie (ang. advanced informed agreement, AIA) dotyczącej konkretnych produktów.

W ramach Protokołu kartageńskiego powołano do życia Agencję Informacyjną ds. Bezpieczeństwa Biologicznego (ang. Biosafety Clearing House, BCH), która stanowi platformę wymiany informacji naukowych, technicznych, środowiskowych i prawnych, oraz doświadczeń w zakresie organizmów zmodyfikowanych.

Udziela ona także wsparcia w realizacji założeń Protokołu, posiadając filie lokalne w wielu krajach. Dalsze informacje można uzyskać w siedzibie BCH pod następującym adresem: Biosafety Clearing House (BCH), 413, St. Jacques Street, Suite 800, CA-Montreal, Quebec, H2Y1N9, nr tel.: +1 514 2882220, nr faksu: +1 514 2886588.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Natural Products

Manufacture of Natural Food Products - KLUSKA We focus our activity on the traditional manual ...
Polska - Rumia 2021-05-29 Dodał: Anna Stefańska Handel, Pozostałe branże, Przetwórstwo spożywcze Zobacz ofertę

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Schodowy czujnik ruchu z modułem czasowym - ALFA PLUS smartLEDs

Schodowy optyczny czujnik ruchu 100cm 12V z modułem czasowym, sondą światła i wyjściem przekaźnik...
Polska - Podkowa Leśna 2017-11-11 Dodał: Roman Jarocki Handel, Architektura, Budownictwo, Budownictwo i architektura, Pozostałe wyroby Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert